Pierwsi uczniowie zasiedli tu w szkolnych ławkach 120 lat temu. Kędzierzyńsko-kozielska "Jedynka" obchodzi jubileusz

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Uczniowie i nauczyciele kędzierzyńsko-kozielskiej „Jedynki” obchodzą 120-lecie powstania szkoły.
Uczniowie i nauczyciele kędzierzyńsko-kozielskiej „Jedynki” obchodzą 120-lecie powstania szkoły. Sławomir Draguła
W związku z jubileuszem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu nauczyciele, dyrekcja, uczniowie i rodzice przygotowali festyn, który zaplanowany jest na sobotę 25 maja od godz. 10:00 do 14:00 na terenie szkoły przy ul. Kościelnej 19.

Najstarsza szkoła w mieście

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu świętuje 120. urodziny. To najstarsza szkoła w mieście.

- Jesteśmy małą szkołą z długą historią - uśmiecha się dyrektorka Katarzyna Czapla. - Jest u nas bezpiecznie, panuje prawdziwie rodzinna atmosfera, znamy nie tylko każdego ucznia ale i jego rodziców a co za tym idzie, nikt nie jest u nas anonimowy.

W związku z jubileuszem w piątek 24 maja o godz.10:00 w pobliskim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu uroczystości przeniosą się do szkoły. Będzie m.in. uroczysta gala, odsłonięcie koziołka oraz spotkanie przy śląskim stole.

Nauczyciele, dyrekcja, uczniowie i rodzice, przygotowali też festyn, który zaplanowany jest na sobotę 25 maja od godz. 10:00 do 14:00 na terenie szkoły przy ul. Kościelnej 19.

- Zapraszamy oczywiście wszystkich absolwentów. Będzie okazja do zwiedzenia szkoły i powspominania lat nauki - mówi Katarzyna Czapla.

Atrakcji nie zabraknie. Będą m.in. występy uczniów, dmuchańce, strefa rodeo, malowanie twarzy i plecenie warkoczyków, konkurencje sportowe, stoiska kreatywne, przejażdżki konne, festiwal kolorów, pokazy ratownictwa straży pożarnej, policji i WOPR-u. Nie zabraknie oczywiście dobrego jedzenia.

W ramach jubileuszu na terenie szkoły powstał przepiękny, kolorowy mural pamiątkowy, a na placu stanął koziołek z brązu, czyli jeden z symboli miasta, nawiązujący do herbu i nazwy Kędzierzyna-Koźla.

Takie były początki szkoły

Powstanie szkoły łączy się rozwojem kędzierzyńskiego węzła kolejowego, który miał miejsce pod koniec XIX wieku a co za tym idzie szybkim wzrostem liczby mieszkańców miasta, a tym samym i dzieci w wieku szkolnym. Ziemię pod budowę szkoły kupiono w czerwcu 1901 roku od księcia von Hohenlohe-Oehringen. Roboty budowlane ruszyły pod koniec 1902 roku i były prowadzone pod nadzorem mistrza budowlanego Johanna Golenia z Raszowej. W prace pomocnicze aktywnie włączyli się mieszkańcy, którzy wspierali inwestycję także finansowo.

W 1904 roku nowo powstały budynek został przekazany władzom szkolnym a po Świętach Wielkanocnych tego samego roku, naukę rozpoczęło w nim 350 uczniów. W kolejnych latach każdy nowy rok szkolny rozpoczynał się właśnie po Wielkanocy. Do 1933 roku placówka nosiła nazwę Katolicka Szkoła Podstawowa w Kędzierzynie.

Szkoła funkcjonowała także w trakcie II wojny światowej. Dopiero zbliżająca się w styczniu 1945 roku ofensywa Armii Czerwonej spowodowała ewakuację ludności. Po zdobyciu Kędzierzyna przez Rosjan w szkole urządzono szpital wojskowy. W kwietniu władze radzieckie przekazały zdewastowany budynek administracji polskiej i przybyłej z Katowic grupie pedagogów, która miała zorganizować nauczanie już w polskiej szkole. 1 września 1945 roku uczniowie rozpoczęli rok szkolny w zupełnie nowej rzeczywistości...

Tutaj odbędzie się jubileusz PSP nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska