Pierwsze projekty ruszą na początku kwietnia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Gość nto. Bernard Gaida, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Delegacja mniejszości niemieckiej wróciła wczoraj z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie, gdzie rozmawialiśmy o finansowaniu Niemców w Polsce przez rząd Republiki Federalnej w roku 2012 poprzez MSW oraz przez pośrednictwo konsulatów , a taże IfA - instytucji pośredniczącej MSZ. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele MSZ oraz rządu landowego Bawarii (część kompetencji, np. program wysyłania nauczycieli za granicę, należy właśnie do landów).

Rozmawialiśmy przede wszystkim o głównych programach, które finansujemy od trzech lat z pieniędzy MSW: kursach sobotnich, ożywianiu domów spotkań oraz programie wspierania i promowania dwujęzyczności, zarówno dla mniejszości niemieckiej, jak i dla regionu. Będą one nadal finansowane i realizowane.

Kwota przeznaczona dla mniejszości niemieckiej w Polsce została utrzymana na poziomie sprzed dwóch lat i wynosi 850 tys. euro. Dzięki temu, że rozmowy o finansowaniu odbyły się w tym roku znacznie wcześniej - bo o ponad miesiąc - niż poprzednio, będzie można wcześniej rozpocząć realizację projektów. Chcielibyśmy, aby ruszyły one już od 1 kwietnia.

Pozostawiliśmy jako otwarte zagadnienie, które wiąże się z ubiegłorocznymi rozmowami polsko-niemieckiego okrągłego stołu i zapisem tam poczynionym: o wspólnych rządowych programach promowania dwujęzyczności w obu krajach. Zainteresowanie rządu niemieckiego tą sprawą zostało wyrażone. Z rządem polskim będziemy jeszcze uściślać szczegóły tego programu. Jeśli się to ziści, powstanie zupełnie nowy projekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska