Pierwsze w Europie Hybrid Workplace Experience Centre otwarte w Warszawie. Tak powinno wyglądać nowoczesne biuro?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Warszawie otwarto drugie na świecie i jednocześnie pierwsze w Europie Hybrid Workplace Experience Centre.
W Warszawie otwarto drugie na świecie i jednocześnie pierwsze w Europie Hybrid Workplace Experience Centre. materiały prasowe HVEC
Hybrydowy model pracy, który stał się standardem, wymusił zmianę podejścia ze strony firm. Zmieniły się oczekiwania pracowników względem pracodawców. To nie wszystko, zmienił się także sposób kształtowania przestrzeni biurowych, które dziś muszą odpowiadać na inne potrzeby. – Typowe spotkania wyglądają teraz inaczej niż wcześniej, dlatego ważne, aby wykorzystywane w firmach technologie nadążały za nowymi trendami, które wyznacza era pracy hybrydowej – komentuje Jagoda Leszczyńska, Jabra.

Spis treści

Model hybrydowy na stałe w większości firm

Na hybrydowy model pracy, który w ostatnim czasie w wielu przedsiębiorstwach stał się standardem, składają się trzy integralne elementy:

  • biuro,
  • praca z domu
  • praca zdalna.

Jak pokazuje Jabra Hybrid Ways of Working 2022 Global Report, że 63 proc. badanych uważa, że model hybrydowy jest dla nich idealnym sposobem pracy, jednocześnie tylko trzy osoby na dziesięć zdecydowanie potwierdzają, że ich pracodawca zapewnia niezbędne technologie do otwartej na wszystkich współpracy, na równych prawach i z dowolnego miejsca.

Z kolei według danych Colliers, niemal 9 na 10 firm (89 proc.) w Polsce deklaruje, że wdrożyło hybrydowy model pracy. Najpopularniejszy jest model, w którym wymiar pracy zdalnej to ok. 50 proc. czasu, czyli dwa-trzy dni w tygodniu. Model ten wdrożyły blisko dwie trzecie (59 proc.) organizacji, które zdecydowały się na pracę hybrydową. Niemal jedna czwarta (24 proc.) zdecydowała się na model office-first, w którym wymiar pracy zdalnej nie przekracza średnio 1 dnia w tygodniu.

Na drugim końcu skali znalazło się 18 proc. badanych przedsiębiorstw, funkcjonujących w trybie, w którym przeważa praca zdalna: tryb „remote-first” lub wyłącznie zdalny. Zmiany te mają stanowić odpowiedź „na potrzeby i preferencje pracowników”. Jednocześnie co piąta firma planuje w najbliższej przyszłości zwiększyć zakres pracy wykonywanej w biurze. Zdaniem autorów badania trend pracy hybrydowej wchodzi powoli w fazę dojrzałości i „w najbliższych latach zmieni funkcjonowanie środowiska pracy i sposób korzystania z przestrzeni biurowych”.

Sprawdź w naszej galerii, jak wygląda wnętrze Hybrid Workplace Experience Centre w Warszawie!

Pracownicy przyzwyczaili się do elastyczności i autonomii, na którą pozwala praca zdalna – i takiego właśnie elastycznego podejścia do miejsca i czasu oczekują od pracodawców – wskazano. Mają to potwierdzać dane z raportu firmy Hays, z którego wynika, że 46 proc. pracowników zaakceptowałoby powrót do biura, gdyby wiązało się to z większą elastycznością lub udogodnieniami.

Biura wymagają modernizacji

Coraz częściej uczestniczymy w spotkaniach hybrydowych, a biuro od dawna już nie jest jedynym miejscem, w którym odbywamy różnego rodzaju spotkania. Jednak jak wynika ze wspomnianego raportu, 79 proc. polskich pracowników uważa, że prowadzenie spotkania z sali konferencyjnej jest tak samo łatwe lub nawet łatwiejsze, jak w przypadku, gdy każdy dołącza do spotkania indywidualnie, łącząc się ze swojego laptopa. Jednocześnie 55 proc. twierdzi, że mniej niż połowa sal konferencyjnych w ich biurach jest faktycznie wyposażona w sprzęt do prowadzenia spotkań wideo, a 23 proc. nie ma dostępu do żadnej sali konferencyjnej wyposażonej w sprzęt wideo.

Powierzchnie biurowe przechodzą proces transformacji. Jej istotą jest zmiana funkcji, z typowo operacyjnej w integracyjną, wspierającą kulturę organizacji i pozwalającą utrzymać integralność firmy.

– Koncepcja biura dostosowanego do nowej normalności to nowoczesne, pełne wspierającej technologii, elastyczne przestrzenie do pracy. Obraz współczesnego biura charakteryzuje się nie tylko większą częścią powierzchni wspólnych, które można elastycznie modyfikować, adekwatnie do zmieniających się potrzeb. Ważna jest też potrzeba posiadania w biurze wydzielonej przestrzeni ułatwiającej koncentrację i umożliwiającej prowadzenie np. zdalnej rekrutacji czy ważnej rozmowy z klientem w sposób komfortowy – tłumaczy Katarzyna Jasińska, Managing Director Bene Poland.

– Dzięki połączeniu technologii i elastycznej koncepcji przestrzennej można uzyskać atmosferę, w której ludzie czują się bezpiecznie i z łatwością mogą pracować w sposób elastyczny – dodaje.

Pierwsze tego typu centrum w Europie otwarte w Warszawie

Hybrid Workplace Experience Centre w Warszawie to drugie na świecie i pierwsze w Europie centrum, które otwiera swoje drzwi dla odwiedzających – możemy przeczytać w komunikacie. Pierwsze tego typu centrum zostało otwarte w listopadzie ubiegłego roku w Dubaju.

Jak wyjaśniono, liderzy rynkowi działający w branży biurowej postanowili nawiązać partnerstwo i stworzyli Hybrid Workplace Experience Centre, gdzie prezentują „kompleksowe środowisko pracy hybrydowej dostosowane do różnych stylów pracy”.

Typowe spotkania wyglądają teraz inaczej niż wcześniej, dlatego ważne, aby wykorzystywane w firmach technologie nadążały za nowymi trendami, które wyznacza era pracy hybrydowej. Ostatnie lata przedefiniowały sposób, w jaki pracujemy – komentuje Jagoda Leszczyńska, Enterprise Marketing Manager z Jabra.

Ekspertka przypomina, że w czasie pandemii łączyliśmy się zdalnie, mierząc się z wyzwaniami dotyczącymi m.in. równego uczestnictwa w spotkaniach wirtualnych osób łączących się z sali konferencyjnej i tych będących w domu. – Teraz hybrydowy model pracy jest dużo łatwiejszy do wdrożenia w firmie. Wszystko to dzięki kompleksowemu podejściu do środowiska pracy łączącemu nowe technologie stworzone w odpowiedzi na te potrzeby oraz odpowiedniej aranżacji biura dostosowanego do nowej roli, jakiej oczekują współcześni, elastyczni pracownicy – wyjaśnia.

– Zainicjowane przez Jabra Hybrid Workplace Experience Centre jest inicjatywą, która łączy doświadczenia i know-how 10 firm oraz ich rozwiązania i produkty. Dzięki temu odwiedzający centrum mogą otrzymać kompleksową wiedzę od liderów w swoich branżach i docelowo stworzyć w swojej organizacji środowisko pracy dostosowane do potrzeb firmy i stylu pracy jej pracowników – podsumowuje Leszczyńska.

Praca na wakacje 2023. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podjęciem pracy sezonowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze w Europie Hybrid Workplace Experience Centre otwarte w Warszawie. Tak powinno wyglądać nowoczesne biuro? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska