Kalendarzowa wiosna zaczyna się jak co roku 21 marca, natomiast astronomiczna w tym roku nadejdzie dzień wcześniej. Zrównanie dnia z nocą nastąpiło już kilka dni wcześniej – 17 marca. W poniedziałek, 20 marca dzień potrwa o 17 minut dłużej niż noc.
W przyrodzie wiosna jest wyraźnie wyczuwalna od paru dni. Pojawiły się już bociany, także czarne. Pszczoły pracują na kwitnących baziach.
- Przy rzekach zaczynają kwitnąć podbiały. W lasach łęgowych widać przebiśniegi. W kilku miejscach na terenie naszego nadleśnictwa kwitnie śnieżnica - komentuje Andrzej Kwarciak z Nadleśnictwa Prudnik. - Przede wszystkim słychać jednak ptaki, które przygotowują się do lęgów.
Pogoda też jest wiosenna. Kolejne dni mają być ciepłe, choć pochmurne. Na następny weekend meteorolodzy zapowiadają jednak załamanie pogody.
Moment przejścia przez Punkt Barana jest też bardzo ciekawy dla astronomów, bowiem wtedy na niebie widoczne są wszystkie planety układu słonecznego. Najbardziej wyraźna jest Wenus, ale dobrze widoczny jest także Merkury i Mars.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?