Piramida w Rożnowie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Piramida w Rożnowie.

  Piramida w Rożnowie.

  W wsi Rożnów znajduje się ukryta między domami nietypowa budowla - piramida grobowiec. Zbudowali ją w 1780 r. von Ebenowie, właściciele tutejszych dóbr. Forma, jaką jej nadano, ma związek z ówczesną fascynacją starożytnym Egiptem, jakiej ulegli Europejczycy w XVIII w.
  Piramida w Rożnowie.

  Piramida w Rożnowie.

  Głosuj

  Głosuj


  Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Piramidę w Rożnowie wyślij SMS o treści:

  KLUCZBORK.5 na nr 71051.

  Koszt - 1,22 zł z VAT.  Państwo faraonów odkryto wtedy na nowo. Podróżnicy penetrowali dolinę Nilu, relacje z podróży stały się modną lekturą. Wszystko więc wskazuje na to, że tej właśnie modzie hołdowali także von Ebenowie z Rożnowa. Wzniesiony przez nich grobowiec jest miniaturą egipskich piramid. Zakładali, że specyficzna aura budowli o takim kształcie sprawi, że po śmierci ich ciała ulegną mumifikacji.

  Ciekawostką jest, że autorem projektu grobowca jest sam Karl Langhaus, znany pruski architekt doby klasycyzmu. Jak podają źródła, zaprojektował też Bramę Brandenburską w Berlinie, opracował projekt piramidy we Wrocławiu, która nie przetrwała jednak ostatniej wojny. Kolejna tego typu budowla jego autorstwa znajduje się w miejscowości Lindenau, niedaleko Lipska.

  Krystian von Mohring, generał jazdy konnej, spoczął tam pierwszy. Zmarł przed wybudowaniem grobowca piramidy. Żona generała przeniosła tam jego ciało w 1780 r., spełniając tym samym jego ostatnią wolę.
  Po zakończeniu wojny w 1945 roku czerwonoarmiści splądrowali grobowiec, później też zdarzały się przypadki bezczeszczenia zwłok.

  Piramida w Rożnowie
  Kilka lat temu naukowcy z Wrocławia przeprowadzili ekshumację szczątków pochowanych w piramidzie arystokratów. Mieszkańcy wsi długo czekali na tę wizytę, bo przez wiele lat unikatowy w skali kraju zabytek niszczał, piramida latami nie była zabezpieczona, plądrowali ją chuligani.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo