Nowe prawo prohibicyjne już działa. Samorządy skrzętnie korzystają z nowych przepisów ustawy antalkoholowej i wprowadzają lokalne zakazy. Niektóre z nich juz obowiązują, inne - jak w Warszawie - nabiora mocy prawa za kilka - kilkanaście dni. Strażnicy miejscy i policjanci wypisują jednak mandaty już teraz.

Spożywanie alkoholu nad Wisłą wciąż jest nielegalne. Dopiero od 20 kwietnia będzie można pić napoje alkoholowe i to tylko na terenie bulwarów wiślanych (po lewej stronie). Co ciekawe, mimo tego warszawska Straż Miejska poinformowała, że w ubiegły weekend nikt nie został ukarany mandatem za spożywanie alkoholu nad Wisłą. Mandaty posypały się jednak w innych miejscach.

Ostatni weekend upłynął pod znakiem pięknej pogody – po raz pierwszy do Polski rzeczywiście zawitała wiosna.

Nic dziwnego, że bulwary wiślane odwiedziły tłumy warszawiaków. Nie od dziś wiadomo, że wyjście w tak zwany "plener" często wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Od początku marca obowiązuje w Polsce prawo zakazujące spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Sprawdziliśmy, jak do tego zakazu stosowali się mieszkańcy, którzy zdecydowali się wybrać nad Wisłę.

Jak poinformowała nas Jolanta Borysewicz z zespołu prasowego warszawskiej Straży Miejskiej w okresie od 6 kwietnia 2018 do 8 kwietnia 2018 w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych na terenie całej Warszawy strażnicy miejscy ukarali mandatami karnymi 133 osoby. Co więcej, w 90 przypadkach użyto środków oddziaływania wychowawczego, a także skierowano 3 wnioski do sądu o ukaranie sprawcy.

Grunt pod blokiem na własność zamiast udziału w użytkowaniu wieszystym. Kiedy w końcu nastąpi obiecane przez rząd uwłaszczenie milionów Polaków? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się więcej!

Natomiast w tym samym czasie na obszarze bulwarów wiślanych nie odnotowano "zdarzeń w zakresie spożywania alkoholu". Nikogo nie ukarano też po prawej stronie rzeki, na terenach plaż miejskich.

W informacji udostępnionych nam przez Straż Miejską można wnioskować, że funkcjonariusze podeszli do sprawy w sposób wychowawczy, a spożywanie alkoholu, jeśli odbywało się w kontrolowanych warunkach, bez naruszenia porządku publicznego, było karane upomnieniami. Może mieć to związek z tym, że już od 20 kwietnia bulwary wiślane zostaną wyłączone z zakazu spożywania alkoholu. Jeśli użytkownicy tej przestrzeni będą stosowali się pozostałych obowiązujących zasad, takie "wyłączone" miejsca mogą pojawić się w innych częściach miasta.

Niedziela 15 kwietnia to dzień dobry na grillowanie. Jeśli chcesz uchodzić za mistrza w grillowaniu, musisz umieć dobrze grillować warzywa. Zastosuj się do pięciu kluczowych wskazówek. Kiliknij po prostu w ten tekst, a je poznasz!

To już przesądzone: nowe kodeksu pracy 2018 nie będzie. Ale urlop na żądanie i gotówkę za godziny nadliczbowe odbiorą jeszcze szybciej i skuteczniej. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!