PKP Intercity pokazało w Opolu zmodernizowane wagony

  PKP Intercity pokazało w Opolu zmodernizowane wagony

  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  PKP Intercity pokazało zmodernizowane wagony, które będą kursowały na trasie Przemyśl - Szczecin przez Opolszczyznę.


  - Są bardzo ładne - mówi Emilia Zalewska, która dziś na stacji Opole Główne zwiedziła skład złożony z wyremontowanych wagonów. PKP Intercity zorganizowała tu bowiem pokaz taboru. Można było zobaczyć wagony pierwszej i drugiej klasy, restauracyjny oraz lokomotywę. - Żeby tylko takie czyste i pachnące były zawsze. Znając niektórych naszych rodaków, zaraz zaczną je niszczyć. Kolejarze i pasażerowie powinni o nie dbać - dodała na koniec pani Emilia.

  593,8 mln zł to koszt remontu 218 wagonów, które do końca roku będą obsługiwały trasę Przemyśl - Rzeszów - Kraków - Katowice - Opole - Wrocław - Poznań - Szczecin. 70 procent to dofinansowanie z funduszy unijnych. Remont taboru został przeprowadzony w ramach największego w historii polskiej kolei programu inwestycyjnego.

  - Już teraz kursuje 161 nowoczesnych wagonów. Pozostałe 57 wjadą na tory wraz z nowym rozkładem jazdy - wyjaśnia Beata Czemerada z PKP Intercity. - Osoby podróżujące do i z Opola mogą sprawdzić nowy standard m. in. w pociągach IC Józef Chełmoński, IC Wyspiański, IC Dolnoślązak i IC Światowid.

  - Warto podkreślić, że modernizację wagonów przeprowadziły trzy polskie firmy: bydgoska Pesa, nowosądecki Newag oraz FPS Cegielski z Poznania - mówi Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.
  Zmodernizowane wagony mają wygodne fotele, przy których zamontowano gniazdka elektryczne, indywidualne oświetlenie, klimatyzację, okna z roletami dziennymi i nocnymi oraz urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej.

  Zadbano również o komfort podróżowania osób o ograniczonej mobilności. W wagonach zamontowano specjalne platformy wjazdowe, korytarze są szersze, a toalety odpowiednio dostosowane. Pomyślano też o matkach z dziećmi. W wybranych toaletach znajdują się przewijaki dla niemowląt.

  Aktywnym podróżnikom udostępniono miejsca do przewozu rowerów i nart. Pasażerowie mogą także skorzystać z nowych wagonów restauracyjnych i sypialnych.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo