Płaca minimalna 2021 r. Konfederacja Lewiatan: Musimy zachować realizm
Konfederacja Lewiatan nawołuje do „twardego stąpania po ziemi”. Zdaniem przedsiębiorców podwyższanie płacy minimalnej może być problematyczne dla firm, które i tak muszą sobie radzić z ogromnym kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS uważa, że przedsiębiorcy powinni się zjednoczyć i oponować przed ewentualnymi propozycjami polityków:
Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego.
W 2020 r. płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto. Stawka godzinowa to 17 zł brutto.
Konfederacja Lewiatan: To RDS powinien dyskutować o płacy minimalnej
O tym, o ile płaca minimalna będzie podniesiona w kolejnym roku, dyskutuje się w ramach Rady Dialogu Społecznego. Rząd, w terminie do 15 czerwca każdego roku, powinien przedstawić RDS swoje propozycje oraz wskaźniki makroekonomiczne, wymagane przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia. W tym roku, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, data przedstawienia odpowiednich danych przez rząd została przesunięta do 31 lipca b.r. (przepisy zmieniono w tzw. ustawie COVID-19).
Prof. Jacek Męcina apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Jego zdaniem RDS została postawiona w naprawdę trudnym położeniu:
Te rozmowy, nie tylko ze względu na krótsze terminy, będą trudne, bo przecież mamy świadomość trudności gospodarczych, nasilenia się negatywnych zjawisk społecznych i bardzo złej kondycji budżetu, a to wszystko w warunkach wciąż nieznanego zagrożenia pandemią, jej perspektywy czasowej i skutków.
Podwyżka płacy mininalnej – jak się ją ustala?
Warto wspomnieć o tym, że rokrocznie płaca minimalna jest waloryzowana przynajmniej o wskaźnik inflacji, który w tym roku z pewnością będzie dość wysoki. Konfederacja Lewiatan postuluje jednak, żeby nie podwyższać minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku nawet o inflację. Prof. Męcina tłumaczy:
Choć nieznane są jeszcze wskaźniki, które rząd przedstawi zapewne na koniec lipca br. wiemy, że w opinii przedsiębiorców trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej, mimo, że inflacja na pewno, mimo prognozowanego spadku w II połowie roku, będzie wysoka. W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, które niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia.
Źródło: konfederacjalewiatan.pl
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?