Płatność dla małych gospodarstw zamiast dopłat bezpośrednich. Minął czas na złożenie oświadczenia. Ilu było chętnych?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność dla małych gospodarstw?
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność dla małych gospodarstw? pixabay.com/jarmoluk
Płatności bezpośrednie to jedna z podstawowych form wsparcia dla rolników. Zgodnie z zapowiedziami, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła ułatwienie dla gospodarzy, którzy posiadają małe gospodarstwa o powierzchni do 5 ha. Na czym ono polega? Czy wniosek o płatność zastępującą dopłaty bezpośrednie opłaca się? Sprawdzamy.

Spis treści

W zakończonym 31 sierpnia naborze o płatność dla małych gospodarstw złożono 196 597 oświadczeń. Najwięcej w województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim oraz mazowieckim. Najmniej chętnych było z kolei w województwach: zachodniopomorskim, opolskim oraz lubuskim.

Płatność dla małych gospodarstw w pigułce

W ramach płatności dla małych gospodarstw rolnik może złożyć wniosek, na bazie którego wypłata zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie; zalicza się do nich podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, płatności produkcyjne oraz ekoschematy.

Jak informuje ARiMR, jeśli rolnik, który stara się o płatność dla małych gospodarstw, we wniosku za bieżący rok ubiegał się też o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, wtedy poza wsparciem na powierzchnię gospodarstwa, otrzyma też pieniądze z pozostałych płatności.

Kto może ubiegać się o płatność dla małych gospodarstw? Oto stawka

W praktyce więc część dopłat może zostać zachowana, płatność dla małych gospodarstw zastępuje wybrane i wspomniane wyżej programy. Wysokość obliczana jest jako iloczyn powierzchni obszaru zatwierdzonego do podstawowego wsparcia dochodów i stawki płatności do 1 ha.

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi równowartość kwoty 225 euro/ha, przypomina Agencja.

W przeliczaniu na naszą walutę będzie to nieco ponad 995 zł.

Resort rolnictwa wskazuje, że wniosek o zastąpienie wnioskowanych płatności bezpośrednich płatnością dla małych gospodarstw przysługuje rolnikom:

  • posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha UR;
  • którzy już złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich na 2023 r. (na podstawie dotychczasowych przepisów)
  • i tylko jeżeli uzyskali ww. płatności w poprzednim roku (lub są następcami prawnymi takich rolników).

Rolnicy mogą też skorzystać z kalkulatora Centrum Doradztwa Rolniczego, gdzie można obliczyć, co jest bardziej opłacalne. Więcej: Kalkulator CDR

Do kiedy należy składać oświadczenie o zamianie płatności?

Beneficjenci mogli skorzystać z takiego rozwiązania do 31 sierpnia 2023 roku. Wnioski składano za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus w formie skanu oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Wzór dostępny jest na stronie ARiMR. Osoby, które dostarczyły dokumenty w innej formie, np. mailem lub w wersji papierowej, przed zakończeniem naboru powinny były też złożyć wniosek przez aplikację.

Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw może zostać złożone w terminie do dnia 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Termin złożenia żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw oraz termin jego wycofania nie podlegają przywróceniu, zaznaczono w komunikacie.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska