PlusLiga. Stal Nysa przegrała z Vervą Warszawa Orlen Paliwa, ale zdobyła kolejny punkt

Siatkarze Stali byli o krok od wygrania meczu w Warszawie.
Siatkarze Stali byli o krok od wygrania meczu w Warszawie. Wiktor Gumiński
Mimo druzgocącej przegranej w pierwszym secie, Stal Nysa zdołała w wyjazdowej potyczce z Vervą Warszawa Orlen Paliwa wygrać dwa kolejne. Ostatecznie ze zwycięstwa, po niezwykle dramatycznym tie-breaku, cieszyli się jednak warszawianie.

Po inauguracyjnej partii kompletnie nic nie wskazywało na to, że spotkanie potrwa ponad dwie i pół godziny. Siatkarze z Nysy weszli bowiem w mecz fatalnie. Nie funkcjonowało w ich szeregach przyjęcia, co przekładało się na bardzo niską jakość poczynań całego zespołu w ataku (w pierwszym secie tylko 4/22 - 18 procent). Po stronie Vervy seryjnymi zagrywkami popisywał się Igor Grobelny, w ofensywie brylował Bartosz Kwolek, a na środku siatki dzielił i rządził Piotr Nowakowski. Stąd też gospodarze zwyciężyli aż 25:10!

Taki nokaut zmusił trener nysan Krzysztofa Stelmacha do gruntownych zmian. Od początku drugiej odsłony w "szóstce" pojawili się przyjmujący Kamil Długosz i środkowy Mariusz Schamlewski, którzy zastąpili odpowiednio Bartosza Bućkę i Macieja Zajdera. Te korekty w składzie okazały się bardzo dobrym posunięciem. Obaj nowi gracze wnieśli do gry Stali wiele dobrego, choć w jej przebudzeniu największą rolę odegrał niezawodny atakujący Wassim Ben Tara. To on był liderem ofensywnym z prawdziwego zdarzenia i swoimi udanymi zagraniami poprowadził gości do wygranej 25:22.

Scenariusz trzeciego seta przypominał mocno to, co działo się w poprzednim. Z tą różnicą, że coraz bardziej zniecierpliwiony trener miejscowych Andrea Anastasi również zaczął szukać przetasowań w składzie. Wykonywane przez niego ruchy nie wybijały jednak z rytmu cały czas dobrze grającej drużyny z Nysy. Doszło do zaciętej końcówki, w której o triumfie Stali 25:23 przeważyły detale: skuteczny blok wprowadzonego zadaniowo pod siatkę Michała Filipa i punkty serwis Schamlewskiego.

O losach czwartej partii zdecydował natomiast jej początek. Ekipa Vervy szybko wypracowała sobie kilka punktów zaliczki i później spokojnie kontrolowała przebieg rywalizacji. Było to dla niej możliwe w dużej mierze dlatego, że w jej szeregach na dobre przebudził się atakujący Michał Superlak. Ambitnie walcząca Stal w pewnym momencie co prawda przegrywała już tylko 18:20, ale więcej nie była w stanie wskórać i skończyło się wynikiem 25:22 dla gospodarzy.

Do stanu 13:9 nie podlegała również dyskusji przewaga miejscowych w piątym secie. Wtedy jednak w polu zagrywki pojawił się Ben Tara. Serią swoich potężnych uderzeń zza linii dziewiątego sprawił, że Stal wyrównała na 13:13. A potem rozgorzała długa walka na przewagi, w której swoje szanse na zamknięcie spotkania mieli jedni i drudzy. Nysanie otrzymali takowe dwie, ale koniec końców wojnę nerwów wygrała Verva (20:18).

Tym samym gracze naszego beniaminka musieli pogodzić się z siódmą w tym sezonie porażką w tie-breaku, na siedem rozegranych. Zdobyty punkt znów przybliżył ich jednak do realizacji celu, jakim jest utrzymanie się w PlusLidze.

Verva Warszawa Orlen Paliwa - Stal Nysa 3:2 (25:10, 22:25, 23:25, 25:22, 20:18)
Verva: Trinidad, Kwolek, Wrona, Superlak, Grobelny, Nowakowski, Wojtaszek (libero) oraz Ziobrowski, Szalpuk, Kozłowski.
Stal: Komenda, Bućko, Zajder, Ben Tara, Łapszyński, M'Baye, Ruciak (libero) oraz Długosz, Szczurek, Schamlewski, Filip, Dembiec (libero).