Niezwykle intensywnie zapowiada się pierwszy tydzień marca w Filharmonii Opolskiej. Piątkowy koncert symfoniczny to prawdziwa magia muzyki. Koncert wiolonczelowy Dvořáka jest obłędny, cudowny, poruszający najgłębsze struny serca.
Z potężną partią orkiestry przypominającą muzykę słowiańskiej duszy w iście hollywoodzkiej wersji, z ciemnymi instrumentami dętymi drewnianymi, z rozczulającą waltornią, z perlistymi solówkami skrzypiec koncertmistrza, ze wzruszającymi melodiami wiolonczeli przeplatanymi fragmentami takiej siły i zdecydowania, która największego osiłka wbija w fotel. Ten Koncert po prostu trzeba znać i kochać.
Druga część wieczoru to kolejny ukłon w stronę dostojnego jubilata, Beethovena. Ósma od pierwszych dźwięków sprawia, że kąciki ust unoszą się w niewymuszonym uśmiechu. Trudno uwierzyć, że w czasie jej tworzenia choroba słuchu kompozytora postępowała bardzo gwałtownie, a sześć lat później Ludwig nie słyszał już nic.
Solistą wieczoru będzie Santiago Cañón Valencia. Uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się młodych wiolonczelistów swojego pokolenia. Urodził się w 1995 roku w Bogocie. Jego największymi mentorami byli Henryk Zarzycki w Kolumbii, James Tennant w Nowej Zelandii oraz Andres Diaz w Stanach Zjednoczonych.
Obecnie kontynuuje naukę u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy dla młodych solistów.Uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się młodych wiolonczelistów swojego pokolenia. Urodził się w 1995 roku w Bogocie. Jego największymi mentorami byli Henryk Zarzycki w Kolumbii, James Tennant w Nowej Zelandii oraz Andres Diaz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie kontynuuje naukę u Wolfganga Emanuela Schmidta w Kronberg Academy dla młodych solistów.
Opolską orkiestrę w koncercie poprowadzi Wojciech Rodek
Początek koncertu o godz. 19.00. Bilety od 15 zł - 50 zł
Sobota to małe święto w Filharmonii, ponieważ gościnny występ orkiestry jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem. Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad nią maestro Krzysztof Penderecki, a to oznacza zawsze najwyższą jakość wykonań. Już 7 marca z niezwykłym programem odwiedzą Opole.
W sobotę wieczorem zaprezentują koncert pełen kolorów, w repertuarze muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, Geralda Finziego, Witolda Lutosławskiego i Siergieja Prokofiewa. Nie zabraknie ludowych inspiracji, energetycznego dźwięku klarnetu i utworów z wielkiego ekranu. Solistą wieczoru będzie Szymon Klima, a orkiestrę poprowadzi Yannisa Pousporikas.
Początek koncertu o godz. 18:00. Bilety - 20 zł
W Dzień Kobiet w filharmonii wystąpi Grzegorz Turanau. Artysta zaprezentuje swoją najnowszą płytę, w której powraca do śpiewania po angielsku. Jest rok 1980. Grzegorz Turnau – niedoszły absolwent muzycznej podstawówki większość wolnego czasu spędza w dziale muzycznym Bedford School, gdzie stara się dobrać ze słuchu właściwe akordy do ulubionych piosenek Lennona i McCartney’a, które towarzyszyły mu od dzieciństwa i które w dużej mierze ukształtowały go jako piosenkarza.
Pierwotnie zamierzałem zatytułować tę płytę „For No One” – w nawiązaniu do emblematycznej beatlesowskiej ballady. Skoro często wracałem do tych piosenek i grywałem je dla relaksu czy podczas domowych imprez, tytuł wydawał się odpowiedni: ta płyta nie jest „dla kogoś”, tylko dla mnie. Ale w końcu nazwałem ją „Bedford School”. Dlaczego? Wyjaśnieniem jest piosenka tytułowa.
W każdym razie – mam taką nadzieję – przyznaje artysta.
Na koncercie usłyszymy, poza autorską Bedford School, turnauowskie aranżacje utworów znanych z repertuaru takich artystów jak The Beatles, Paul McCartney, Billy Joel, Donald Fagen, Sting czy Queen.
Początek koncertu o godz. 18:00. Bilety - 100 zł
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?