Podnoś swoje kwalifikacje. Nigdy nie jest za późno

Aneta Ludwig [email protected] 077 44 32 532
- Kursy, które skończyłem na pewno przydadzą się w przyszłości - mówi Jan Dalecki z Opola, lat 57. (fot. Sławomir Mielnik)
- Kursy, które skończyłem na pewno przydadzą się w przyszłości - mówi Jan Dalecki z Opola, lat 57. (fot. Sławomir Mielnik)
Osoby w wieku 50+ są szczególnie zagrożone bezrobociem. Ale właśnie wśród nich jest wielu, którzy chcą zmieniać i podnosić kwalifikacje.

Byłem na bezrobociu tylko trzy miesiące, ale udało mi się zrobić w tym czasie m.in. uprawnienia na wózki widłowe i kurs z podstaw obsługi komputera - mówi Jan Dalecki z Opola. - Szybko wróciłem do pracy, ale te umiejętności przydadzą się. Chciałbym też zrobić kurs na uprawnienia elektryczne.

Zobacz: Zaproszenie na bezpłatny kurs: "Atrakcyjny pracownik biurowy"

Pan Jan ma 57 lat i jest jedną z osób, które w tym roku trafiły na szkolenia organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. Na szkolenia i kursy dla osób w wieku 50+ PUP do września wysłał więcej swoich klientów niż w całym ubiegłym roku. W zależności od potrzeb trafiają oni na kursy indywidualne lub grupowe.

- Osoby powyżej 45 i 50-go roku życia szczególnie chętnie korzystają z tego rodzaju wsparcia, by zdobyć nowe kwalifikacje, takie które umożliwią im podjęcie lub zmianę pracy. Zagrożenie jej utratą w tym wieku jest szczególnie duże - mówi Irena Lebiedzińska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. - Chętnych zawsze jest więcej niż miejsc, którymi dysponujemy.

Pieniądze na kursy i szkolenia w dużej części PUPzdobywa z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekty, które są z niego finansowane, zwykle zawierają wytyczne dotyczące m.in. wieku osób kwalifikujących się do danego szkolenia.

Zobacz: Masz powyżej 50-tki i myślisz o emeryturze? Jesteś w błędzie!

- Musimy być elastytyczni i nie ograniczać wiekowo naszych przedsięwzięć, to byłoby nierówne traktowanie - tłumaczy Irena Lebiedzińska.

Dla swoich podopiecznych PUP organizuje kursy z różnych dziedzin. Są wśród nich szkolenia z zakresu: obsługi komputera, księgowości komputerowej, zdobycia uprawnień spawacza, elektryka, kasjera-sprzedawcy, czy kwalifikacji do przewozu osób i towarów, a nawet refleksologii (masażu stóp). Szkoleni są także m.in. przyszli pracownicy ochrony i konsultanci ds. funduszy europejskich.

Co ciekawe w ofercie szkoleniowej przeważają zajęcia typowo męskie, ale paniom to wcale nie przeszkadza - bardzo chcą się szkolić.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio wszelkie kursy związane z opieką nad osobami starszymi i chorymi. W Opolu rusza niedługo kolejne takie przedsięwzięcie, bezpłatne dla uczestników, bo finansowane przez Unię Europejską. Jego celem jest zmiana kwalifikacji zawodowych dla osób zagrożonych bezrobociem.

Zobacz: Bezrobotni w Namysłowie uczą się fachu w szpitalu

- Zapraszamy pracujące osoby powyżej 45 roku życia, mieszkające w Opolu i na terenie powiatu opolskiego, z co najmniej średnim wykształceniem - mówi Hanna Madejska, prezes Stowarzyszenia “Dla Przyszłości”, organizator szkolenia.

Wiedza i umiejętności zdobyte na takim szkoleniu przydadzą się w pracy, ale i w życiu osobistym, zwłaszcza te z zakresu np. udzielania pierwszej pomocy, czy dietetyki. Chętni do wzięcia udziału w szkoleniu mogą dowiedzieć się wiecej pod numerami telefonów: 602 112 436, 603 584 906, 600 891 778. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska