Polacy piją alkohol bez umiaru

sxc
sxc
Alkohol w Polsce piją już piętnastolatki. Wolimy piwo i wódkę niż wino. Na Opolszczyźnie sięganiu po kieliszek sprzyjają wyjazdy za pracą.

Trwa właśnie ogłoszony w Kościele Tydzień Modlitwy o Trzeźwość Narodu. Obchodzony jak co roku na styku karnawału i wielkiego postu, ma być czasem refleksji i modlitwy za uzależnionych oraz o trzeźwość w rodzinach. Już to, że taki specjalny tydzień ogłasza się 44. raz, pokazuje, że problem nadużywania alkoholu nie pojawił się u nas wczoraj ani nie zniknie jutro.

- Na Śląsku Opolskim jest pod tym względem w pewnym sensie nawet gorzej niż dawniej - uważa ks. Marcin Marsollek, terapeuta i duszpasterz osób uzależnionych. - Migracja zarobkowa i jej skutki, czyli rozłąka i konflikty rodzinne, sprzyjają sięganiu po alkohol. Nie wszyscy się uzależniają. Ale szkodliwe picie jest częste.

Ks. Marsollek zauważa, że wielu mężczyzn, zwłaszcza w wieku 30-50 lat, zaopatruje się w alkohol tuż przed wyjazdem. Niejeden trzeźwieje dopiero w Niemczech, Anglii czy w Holandii.

Najchętniej sięgamy po piwo. Picie złocistego trunku deklaruje - według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - 56 proc. dorosłych Polaków. Co trzeci z nas pije wódkę, tylko 13 proc. - wino.
- To niepokojące, że dominuje u nas styl picia piwa i napojów spirytusowych - mówi Jacek Ruszczewski, pełnomocnik zarządu województwa ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. - Nadal mało popularne jest picie wina, bardziej kulturalne i rzadko łączące się ze spożywaniem wódki.

Tymczasem piwo przez wielu nie jest traktowane jak alkohol. Często pozwalamy je pić dzieciom i siadamy po nim za kierownicę. Ok. 80 proc. Polaków w wieku 15-17 lat deklaruje, że przynajmniej raz próbowało alkoholu. Sprzyja temu bierność rodziców i części sprzedawców.

- Obserwujemy też zjawiska pozytywne - dodaje Jacek Ruszczewski. - Coraz silniejsza jest w Polsce świadomość, że sprzedaż alkoholu nie tylko przynosi państwu dochody z akcyzy, ale powoduje też poważne koszty społeczne. Ludzie nadużywający alkoholu powiększają wydatki na służbę zdrowia, pomoc społeczną, a nierzadko na więziennictwo. Ale kompleksowych badań na ten temat - na wzór USA - jeszcze u nas nie ma.
Według WHO statystyczny Polak wypija ponad 13 l czystego alkoholu rocznie. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje tę ilość na 6,9 litra. Ale WHO uwzględnia tylko dorosłych, PARPA - wszystkich Polaków.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska