Policja prosi o pomoc

Fot. Sławomir Draguła
- Duży nacisk położymy na szkolenie służb ratowniczych - zapewnia starosta Józef Gisman.
- Duży nacisk położymy na szkolenie służb ratowniczych - zapewnia starosta Józef Gisman. Fot. Sławomir Draguła
Kędzierzyńsko-kozielskie starostwo opracowało program, dzięki któremu mieszkańcy powiatu będą czuć się bezpieczniej.

Program zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli" ma za zadanie skoordynować i ułatwić współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu.
- Nasze miasto jest, po Opolu, drugim co do wielkości w województwie i w związku z tym jesteśmy narażeni na wzrost przestępczości - wyjaśnia Józef Gisman, starosta kędzierzyńsko-kozielski. - Poza tym na naszym terenie znajdują się wielkie zakłady przemysłowe, które produkują materiały niebezpieczne. Program ma nam pomóc także w zapobieganiu ewentualnym katastrofom ekologicznym.

Według twórców programu, walka z przestępczością ma opierać się głównie na współdziałaniu ze sobą społeczności lokalnych, bo - jak wynika z doświadczeń policji - tylko zaangażowanie samych mieszkańców przynosi wymierne efekty.
- Program, który ma w tym pomóc, nazwaliśmy "Pomoc Sąsiedzka". Ma on doprowadzić do tego, by ludzie mieszkający obok siebie zbudowali atmosferę wzajemnej współpracy i zaufania. Mieszkańcy, którzy organizowaliby się w lokalne grupy pomocy sąsiedzkiej zwracać będą uwagę na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu, mieszkaniu sąsiada, ulicy, czy na osiedlu, a o wszystkich negatywnych zjawiskach informować będą policję - tłumaczy Gisman.

Przestępczość w liczbach
W pierwszym półroczu tego roku kędzierzyńsko-kozielscy policjanci odnotowali 2105 przestępstw, z tego 1358 to przestępstwa kryminalne. Na terenie powiatu było 38 rozbojów, 18 bójek i pobić, 24 uszkodzenia ciała, 323 kradzieże, 361 kradzieży z włamaniem oraz ponad 500 przestępstw gospodarczych. Policjanci zanotowali również 204 przestępstwa związane z ustawą o zwalczaniu narkomanii. Wykrywalność przestępstw jest na poziomie 78,8 procent.

- Zaś my będziemy prowadzić - szeroką akcję informacyjną - dodaje młodszy inspektor Lesław Miszkiewicz, komendant powiatowy policji w Kędzierzynie-Koźlu. - W radiu i na łamach prasy już informujemy o czyhających na mieszkańców powiatu niebezpieczeństwach oraz o tym, jak się mogą przed nimi ustrzec.
Program obejmuje także zagadnienia pod hasłem "Bezpieczny ogród".

- Chcemy, by właściciele ogródków działkowych tworzyli straże, które będą dbały o bezpieczeństwo na tych terenach - dodaje Józef Gisman.
Twórcy dokumentu duży nacisk położyli także na przeciwdziałanie katastrofom naturalnym i technicznym.
- W wypadku katastrof naturalnych stawiamy na wczesne ostrzeganie mieszkańców miasta przed możliwością ich nadejścia. Chodzi tu przede wszystkim o powódź - mówi starosta Gisman.
Dużo miejsca poświęcono również zapobieganiu katastrofom technicznym. Na drogach powiatu wzmożone będą kontrole ciężarówek przewożących substancje niebezpieczne.
- W ten sposób spróbujemy wyeliminować auta, które są w złym stanie technicznym i w każdej chwili mogą ulec wypadkowi, powodując katastrofę ekologiczną - kończy Józef Gisman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska