Firma zajmująca się badaniem zachowań użytkowników komórek oszacowała liczbę Ukraińców w Polsce - jest ich 1,25 mln. Najwięcej z nich mieszka w Warszawie. Na Opolszczyźnie głównymi miejscami ich pobytu są Opole, Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Nysa i Strzelce Opolskie.

Na potrzeby badań specjaliści z firmy Selectivv założyli, że osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce to taka, która ma w telefonie polską kartę SIM, ale jednocześnie ustawiony język na ukraiński lub rosyjski (ten drugi jest popularny wśród Ukraińców). Dodatkowym warunkiem było to, by dana osoba chociaż raz w ciągu ubiegłego roku odwiedziła Ukrainę lub wymieniła w swoim urządzeniu kartę SIM na ukraińską.

Z tych danych wynika, że w Polsce jest 1,25 mln Ukraińców. 56,2 proc. z tej grupy stanowią mężczyźni, a pozostałą część kobiety. Największą grupę imigrantów (aż 67 proc.) stanowią osoby w wieku reprodukcyjnym, od 21 do 30 lat. Specjaliści z firmy Selectivv starali się także ocenić, czy osoby z Ukrainy wiążą swoją przyszłość z pozostaniem w Polsce - wskaźnikiem była skłonność do założenia rodziny.

„Widać to na przykładzie korzystania z aplikacji pomocnych przy planowaniu ciąży. W styczniu 2019 r. z tego typu aplikacji korzystało blisko 12 proc. Ukrainek mieszkających w Polsce. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to plany związane z powiększeniem rodziny wykazywało niespełna 5 proc. kobiet.” - czytamy w raporcie.

Z badań wynika, że najwięcej obywateli Ukrainy przebywa w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Na Opolszczyźnie to odpowiednio Opole, Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Nysa i Strzelce Op.

Andrzej Brzezina, organizator Krapkowickiego Forum Gospodarczego, które poświęcone było m.in. ukraińskiej sile roboczej zauważa, że badanie może dosyć trafnie opisywać skalę migracji.

- Na pewno jest dokładniejsze niż oficjalne liczby z urzędów pracy, które nie uwzględniają szarej strefy - mówi Brzezina. - Ale raport może być też obarczony pewnym błędem, bo po pierwsze, nie wszyscy mają smartfony, a wielu młodych ludzi z Ukrainy, którzy studiują w naszych stronach, ma w komórkach ustawiony język polski.

Dane firmy Selectivv rzeczywiście różnią się od oficjalnych liczb. Według szacunków MSZ w Polsce przebywa 1,71 mln Ukraińców. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu precyzuje, że z tej liczby 64 tys. osób podjęło w ub.r. legalną pracę w naszym regionie. - 32,4 tys. imigrantów było zatrudnionych w przemyśle, 11,2 w budownictwie, a przy sprzątaniu i w ochronie 9,7 tys. - precyzuje Renata Cygan z WUP w Opolu.

Rośnie PŁACA MINIMALNA