Politechnika będzie kształcić trenerów aktywności fizycznej i zdrowia

Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej
Program studiów został przygotowany w oparciu o skandynawskie doświadczenia w dziedzinie profilaktyki zdrowia.

Aktywność fizyczna jest coraz częściej wskazywana jako główny czynnik profilaktyczny wielu chorób cywilizacyjnych, ale także warunek wysokiej jakości życia. W krajach skandynawskich od lat kładzie się duży nacisk na promocję zdrowia. – Obserwujemy, że coraz częściej firmy w Polsce, w trosce o dobro pracownika, zatrudniają psychologów, fizjoterapeutów, stąd nasza propozycja nowych studiów – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści zdrowotnych, jakie niesie regularne uprawianie sportu, szczególnie na świeżym powietrzu. Wpływa ono nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale także na zdrowie psychiczne, pomagając w redukcji stresu i poprawie nastroju. Zdrowe ciało bowiem to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim dobre samopoczucie i lepsza jakość życia. Program studiów został przygotowany w oparciu o najlepsze europejskie standardy, a inspirowany jest skandynawskimi rozwiązaniami, gdzie stawia się na profilaktykę zdrowotną, w której główną rolę odgrywa aktywność fizyczna – wylicza prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Na liście przedmiotów nowego kierunku studiów są m.in. takie zagadnienia jak: anatomia człowieka, biomechanika i analiza ruchu, fizjologia człowieka, psychologia zdrowia, profilaktyka nadwagi, edukacja żywieniowa, profilaktyka wad postawy, aktywne formy body&mind oraz fitness w wielu wariantach.

Trener aktywności fizycznej i zdrowia to studia skierowane do osób, które interesują się aktywnym stylem życia i chciałyby w przyszłości profesjonalnie zajmować się aktywnością fizyczną, profilaktyką chorób cywilizacyjnych, promowaniem i kształtowaniem prozdrowotnych postaw lub odnową biologiczną. – Nasi absolwenci będą dysponować wiedzą o roli i znaczeniu stylu życia, w tym aktywności fizycznej i żywienia w profilaktyce zdrowotnej dzieci, osób dorosłych i starszych; będą potrafili zastosować środki i metody prozdrowotnej aktywności fizycznej, turystyki aktywnej oraz odnowy biologicznej i psychosomatycznej na potrzeby poprawy stanu zdrowia i jakości życia. Zostaną także przygotowani do podjęcia pracy zarówno z klientem indywidualnym i grupami osób w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej jako: instruktorzy rekreacji ruchowej lub trenerzy personalni, instruktorzy odnowy biologicznej i masażu, specjaliści promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz animatorzy czasu wolnego – wylicza prof. Dawid Bączkowicz.

Więcej informacji na www.po.edu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska