W Głuchołazach nie ma już problemu z miejscem w żłobku. Każdy maluch będzie przyjęty

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Dzięki miejscu w żłobku mogę pracować - mówi Joanna Trębacz, mama małej Poli
Dzięki miejscu w żłobku mogę pracować - mówi Joanna Trębacz, mama małej Poli Krzysztof Strauchmann
Gminny żłobek w Głuchołazach powiększył się o 40 miejsc, bo przeniósł się do nowych pomieszczeń. Teraz miejsca starczy dla wszystkich chętnych.

Żłobek w Głuchołazach zajmuje już cały budynek przy Alei Jana Pawła II. Wcześniej mieściły się tu jeszcze biura samorządowe i świetlica socjoterapeutyczna. Świetlicę przeniesiono do nowej siedziby, a opuszczone pomieszczenia przeszły remont i przebudowę. W piątek 21 czerwca uroczyście przekazano je maluchom.

- Po rozbudowie mamy do dyspozycji 125 miejsc w żłobku. Lista rezerwowa jest już pusta, a było na niej wcześniej ok. 30 dzieci. - mówi Małgorzata Zborowska, dyrektor żłobka w Głuchołazach. - Prowadzimy nabór na kolejny rok od września, mam nadzieję jednak, że w każdej grupie zostanie po kilka wolnych miejsc. To było celem naszej modernizacji, żeby utworzyć trochę miejsc rezerwowych.

Brak wolnego miejsca w żłobku, to dla rodziców duży problem życiowy. Mamy musiały rezygnować z planów zawodowych, rodzice byli zdani na pomoc kogoś w rodzinie lub wynajmowanie opiekunki za dużo większe pieniądze niż żłobek.

- W styczniu zgłosiłam się do rekrutacji i w lipcu dowiedziałam się, że mam miejsce. We wrześniu moja córeczka została przyjęta do żłobka - mówi Joanna Trębacz z Głuchołaz, mama małej Poli. - Ja w tym czasie nie pracowałam. Teraz, dzięki żłobkowi, mogę pracować.

Gmina Głuchołazy skorzystała z dofinansowania z rządowego programu Maluch Plus, na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc w żłobku. Pieniądze przeznaczono na adaptację pomieszczeń, wyposażenie, zakup placu zabaw i zatrudnienie dodatkowego personelu.

- Program „Aktywny Maluch” w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy ma pieniądze przeznaczone na dofinansowanie takich projektów gminnych - mówi Ewa Pawlinów, dyrektor wydziału polityki społecznej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Gmina Głuchołazy korzystała nawet z mniejszego limitu - 37 tysięcy na utworzenie jednego miejsca w przedszkolu. Obecnie limit jest podniesiony, wynosi prawie 58 tysięcy. To są pieniądze nie tylko na inwestycje związane z tworzeniem nowych miejsc w żłobkach, ale można też dostać dofinansowanie do utrzymania takich miejsc przez 3 lata. Nie tylko gminy mogą korzystać z takiego dofinansowania, również osoby prywatne, które chcą prowadzić takie placówki. Cały czas zachęcamy do składania wniosków, pieniędzy nam nie brakuje.

W gminie Głuchołazy opłata za pobyt w żłobku jest uzależniona od ilości dzieci. W przypadku jednego dziecka miesięcznie wynosi ok. 600 złotych. Rodzicom przysługuje jednak dofinansowanie z programu „kapitał opiekuńczy”, które wynosi w przypadku żłobka 400 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska