Politechnika Opolska. Sportowcy będą świętować

fot. Archiwum
Podczas studiów na wychowaniu fizycznym można zdobyć uprawnienia instruktorskie do prowadzenia  np. aerobiku.
Podczas studiów na wychowaniu fizycznym można zdobyć uprawnienia instruktorskie do prowadzenia np. aerobiku. fot. Archiwum
Wysyłają zawodników na Igrzyska Olimpijskie, dochrapali się jednej z najnowocześniejszych hali sportowych w Polsce i szukają lekarstwa na choroby cywilizacyjne. Mowa o Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, który świętuje 15. urodziny.

Liczby

Liczby

3 090 - absolwentów opuściło wydział od początku jego istnienia;

3 instytuty i 12 katedr dział na WWFiF;

6000 m2 - taką powierzchnię zajmuje WWFiF w II kampusie przy ul. Prószkowskiej. Do 2011 roku ma się powiększyć o dodatkowe 9000 m2;

7 - doktorów habilitowanych i 22 doktorów wypromowano na wydziale w latach 1995- 2010;

339 - tyle razy były cytowane prace naukowe pracowników WWFiF;

4 - to liczba kół naukowych funkcjonujących na wydziale. Są to: "Akton", "Biotop", "Pedeutes" oraz "Globtroter".

Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii (WWFiF) powstał 14 sierpnia 1998 r. Utworzono go z Międzywydziałowego Instytutu Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. - Od początku istnienia wydział starał się wkomponować w lokalne środowisko, zintegrować wokół siebie sportowców, fizjoterapeutów oraz miłośników turystyki i rekreacji na terenie Opolszczyzny - mówi prof. Janusz Szczegielniak, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

Wydział zajmuje się nie tylko promowaniem kultury fizycznej w regionie, ale także promocją zdrowia i walką z chorobami cywilizacyjnymi. Jednym z przykładów jest otwarte niedawno genetyczne laboratorium, w którym oprócz wydolności sportowców bada się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Imponująca jest także wydziałowa baza naukowo-dydaktyczna.- Przeprowadzkę do II kampusu zaliczyliśmy w 2006 roku. Mamy tam budynek dydaktyczny i jedną z nowocześniejszych w tej części Polski halę sportową. Przebudowuje się drugi budynek, a w perspektywie mamy budowę basenu - mówi dziekan.

Chlubą wydziału jest także działający tu od 1996 roku Akademicki Związek Sportowy. - Jego zawodniczki i zawodnicy startują z sukcesami w ligach państwowych judo kobiet, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, piłki koszykowej mężczyzn i kobiet, piłki ręcznej kobiet i mężczyzn mówi dziekan Szczegielniak.

Piętnaście lat WWFiF to pasmo sukcesów opolskich sportowców. Są wśród nich: m.in. Grzegorz Kleszcz (podnoszenie ciężarów) - uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000 r.) oraz w Atenach (2004); Piotr Gacek (siatkówka) - reprezentant Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008), wicemistrz świata z drużyną (2006) i mistrz Europy (2009); Paweł Januszewski - (lekkoatletyka, 400 m ppł.) uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie (1996) oraz Sydney (2000), rekordzista Polski, mistrz Europy (1998) w Budapeszcie; Zbigniew Bródka (short track) uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) od 2007 r. członek kadry Polski w łyżwiarstwie szybkim.

Obchody piętnastolecia wydziału rozpoczną się w piątek 2 lipca. Impreza potrwa dwa dni. - Piątek będzie naukowy. Zaplanowaliśmy coś na kształt konferencji. Drugi dzień obchodów ma być rozrywkowy.

Będzie między innymi recital zespołu muzycznego Ars Poetica, "Olimpiada sportu i żartu" pomiędzy pracownikami trzech instytutów i administracji oraz wycieczka szlakiem "Złotych górników" zakończona nauką płukania złota - mówi dr Mariusz Migała, odpowiedzialny za organizację obchodów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska