Polski bon turystyczny nie traci na ważności. Będzie można z nim wyjechać na ferie zimowe

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
pixabay
Przed nami kolejna zima z polskim bonem turystycznym. Po zmianie przepisów termin ważności bonu został przedłużony o pół roku. Za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne można więc płacić bonem do końca marca 2023 r.

Jeśli do końca września nie wykorzystałeś bonu turystycznego, to nic straconego. Po raz kolejny został przesunięty termin jego ważności został przedłużony o pół roku. Nową datą jest 31 marca 2023 r.

- Do końca września rodzice z Opolszczyzny aktywowali niecałe 81 tysięcy bonów z 95 tysięcy im przyznanych. Bonów nieaktywowanych ciągle jest jeszcze ponad 14 tysięcy, a są one warte prawie 9,5 miliona złotych. Rodziny, które do końca września nie podjęły decyzji o spędzeniu wspólnego czasu i rozliczeniu się za wypoczynek bezgotówkowo, czyli bonem turystycznym, mają kolejne pół roku, by skorzystać z tej opcji – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

W regionie liczba całkowicie wykorzystanych bonów to obecnie ponad 56 tys., a wartość zrealizowanych przez opolskich rodziców i opiekunów bonów przekroczyła 60,6 mln zł.

Aby aktywować bon i rozliczyć się nim w miejscu usługi, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE uzupełnisz swoje dane kontaktowe, a następnie aktywujesz bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Trzeba go podać podczas opłaty bonem.

- Bon jest przyznawany na każde dziecko, które na 18 lipca 2020 roku miało prawo do świadczenia 500 plus lub między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku nabyło prawo do tego świadczenia. Wysokość bonu to 500 złotych na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 złotych, czyli w sumie to 1000 złotych. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – przypomina Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Na Opolszczyźnie płatność bonem honoruje obecnie 316 podmiotów, a w Polsce około 31,5 tysiąca. W regionie klienci płacili bonem w 230 podmiotach turystycznych, a wartość świadczonych przez nie usług wyceniono na niemal 24,3 mln zł.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Możesz nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: [email protected]

Lista podmiotów turystycznych, które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska