Polsko-Czeskie Forum Gospodarcze w Komornie

Oprac. Edh
Polsko-Czeskie Forum Gospodarcze w KomornieClaudius Badura, prezes IG Śląsk otwierał drugie Polsko-Czeskie Forum Gospodarcze.
Polsko-Czeskie Forum Gospodarcze w KomornieClaudius Badura, prezes IG Śląsk otwierał drugie Polsko-Czeskie Forum Gospodarcze. archiwum izby
Po raz drugi zorganizowała je Izba Gospodarcza Śląsk z Opola. Przedsiębiorcy mogli się tam dowiedzieć, jak prowadzić biznes w Czechach i jak współpracować z czeskimi firmami.

Odbyło się ono w minioną sobotę w Komornie koło Kędzierzyna-Koźla.  Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wspieranie rozwoju regionalnych firm na pograniczu czesko-polskim”, który realizowany jest od marca zeszłego roku.

Izba Gospodarcza „Śląsk”, wspólnie z 5 innymi izbami gospodarczymi z terenu Polski i Czech, realizuje działania projektu, którego głównym celem jest nawiązywanie współpracy pomiędzy partnerami projektu na rzecz wsparcia przedsiębiorców z terenu objętego wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Konsekwencją założonego celu jest zwiększająca się wymiana handlowa pomiędzy Polską a Republiką Czeską.

Forum otworzył Claudius Badura, prezes Izby Gospodarczej „Śląsk”,który przywitał zaproszonych gości z Polski i Republiki Czeskiej oraz przedstawił założenia projektu.

Zaproszeni prelegenci przekazali swoją wiedzę i doświadczenia w trzech panelach dyskusyjnych:

Frantisek Molik, dyrektor oddziału Nachod Krajowej Izby Gospodarczej Kraju Kralovohradeckiego przedstawił praktyczne informacje dotyczące zakładania działalności gospodarczej na terenie Republiki Czeskiej. Prezentacja dotyczyła wielu aspektów handlowych i prawnych zakładania spółek i oddziałów oraz krok po kroku tłumaczyła elementy związane z rejestracją działalności. Molik wskazywał korzyści płynące z zakładania i prowadzeni działalności na terenie RCz. Wspierał swój wykład wieloletnim doświadczeniem w kontaktach z polskimi przedsiębiorcami co udowodnił biegłą znajomością języka polskiego.

Paweł Tyła, adwokat Kancelarii Radcy Prawnego Krzysztof Tyła przygotował prezentację dotyczącą prawa umów pod kątem prawa międzynarodowego. Prelegent zwrócił uczestnikom forum uwagę na różnice w prawie zawierania umów na terenie Rzeczpospolitej Polskiej a Republiki Czeskiej, zawierania klauzul w umowach międzynarodowych oraz przedawnienie roszczeń wobec kontrahenta wraz z jego skutkami.

Monika Walkowska, doradca eksportowy EVOCONSULTING, przedstawiała najważniejsze informacje dotyczące ryzyka finansowego w transakcjach eksportowych oraz metod zabezpieczenia się przed ich skutkami. Podczas prezentacji pokazała możliwości i korzyści związane z działalnością eksportową do Republiki Czeskiej oraz wiele form zabezpieczeń finansowych dla przedsiębiorców z Polski prowadzących działania eksportowe bądź importowe z firmami z Czech.

- Forum było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami z Polski i Republiki Czeskiej. Uczestnicy przyznali, iż tematy oraz zawartość merytoryczna  tegorocznych prezentacji była bardzo wysoka a samo forum stworzyło miejsce do wielogodzinnych dyskusji na temat  współpracy handlowej Polski i Czech - podsumowuje Aneta Rzepińska, dyrektor IG Śląsk.

W ramach projektu realizowanego przez Izbę Gospodarczą „Śląsk” kolejne forum przewidziane jest na początek 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska