Pomniki w Pokoju odzyskają głowy, a zabytki dawny blask

Jarosław Staśkiewicz
Gmina Pokój zdobyła na renowację ponad 3 miliony złotych i latem rozpoczną się długo oczekiwane prace w XVIII-wiecznym parku. Rzeźbami zajmą się specjaliści z nyskiej PWSZ.

 

Pierwsze tak poważne prace przy odnowieniu XVIII-wiecznego parku w Pokoju potrwają dwa lata.

 

Pieniądze na ten cel - prawie 3,3 mln złotych - gmina otrzyma z unijnych dotacji w ramach marszałkowskiego programu zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego.

- Od dawna mamy przygotowaną dokumentację na renowację całego należącego do gminy parku, obejmującego ponad 40 hektarów, ale ze względu na olbrzymi koszt, sięgający 50 mln zł, musieliśmy to zadanie podzielić na części - przypomina Barbara Zając, wójt Pokoju.

 

- Najbliższy etap ma kosztować około 3,8 mln zł, a czekamy rozstrzygnięcie kolejnego konkursu w Urzędzie Marszałkowskim, do którego zgłosiliśmy dwa następne zadania - dodaje Barbara Zając.

Jeżeli i tu gmina otrzyma dotację, łącznie będzie mogła przeprowadzić prace za około 10 mln, obejmujące 20 procent parku.

Figury mają być dokładnie odtworzone

 

Na pierwszy ogień pójdzie 11 figur, które przez dziesiątki lat były ozdobą parkowych alejek, ale po wojnie zaczęły tracić swój urok.

Zarówno ząb czasu, jak i działania wandali sprawiły, że wiele z tych figur, przedstawiających zarówno bóstwa - Wenus, Apolla, Dianę jak i postaci historyczne, zostało pozbawionych fragmentów, np. głów czy ramion.

 

- Zgodnie z uzgodnieniami konserwatorskimi, jeśli nie znajdziemy materiałów źródłowych, które pozwolą na dokładne odtworzenie utraconych elementów, nie będziemy mogli ich przywrócić - dodaje pani wójt. - Ale mamy sporo materiału, dużo jest też w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, który jest partnerem w naszym projekcie, i wierzę, że nie będzie problemu z odtworzeniem pierwotnego stanu zabytków.

 

To będzie zadanie dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, kolejnego partnera w pokojowskim projekcie - właśnie w tamtejszych pracowniach figury przejdą renowację.

Renowacja parku to zadanie na lata.

Projekt przewiduje również odnowienie głazów narzutowych, świątyni Wilhelma Eugena (dawnego właściciela Pokoju), czy zabezpieczenie ruin Herbaciarni.

 

Osobnym elementem zadania jest działalność edukacyjna i promocyjna, która obejmuje nie tylko Pokój, ale również cały region.

Powstanie więc specjalna aplikacja na urządzenia mobile, będą warsztaty i konferencje promujące turystykę.

 

 

- Odnowienie parku to ogromne zadanie, przedsięwzięcie na lata, którego nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić za jednym zamachem - podkreśla wójt Pokoju. - Dla naszej gminy, nawet jeśli dostajemy dofinansowanie, pokrycie 15 procent wydatków to spore obciążenie.

 

Warto pamiętać, że gmina jest właścicielem tylko fragmentu olbrzymiego kompleksu parkowego - większa obszarowo część należy do Lasów Państwowych, które również mają koncepcję renowacji parku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska