Pomysł na weekend. Kazimierz Dolny - miasto, które zachwyca

fot. Archiwum miasta
Malowniczy rynek w Kazimierzu odwiedza co roku tysiące turystów.
Malowniczy rynek w Kazimierzu odwiedza co roku tysiące turystów. fot. Archiwum miasta
Kazimierz Dolny zachwyca przyjeżdżających turystów renesansowym dziedzictwem, pięknem świątyń i nie gasnącą pamięcią o społeczności żydowskiej.

Ważne

Ważne

Festiwal "Dwa Brzegi"

Miłośnicy dobrego kina spotkają się tego lata w Kazimierzu już po raz czwarty. Od najbliższej soboty do 8 sierpnia odbędzie się tam 4. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wśród prezentowanych filmów krótkometrażowych będzie można zobaczyć odkrywcze i zapadające w pamięć filmy sezonu 2009/2010 - łącznie ponad 110 tytułów.Ponadto w programie filmy fabularne, animacje, koncerty i wystawy fotografii. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Grażyna Torbicka.

Kazimierz Dolny to malownicze miasteczko położone w województwie lubelskim nad Wisłą. To mekka artystów i filmowców. Swoje filmy kręcili tu m.in. Stanisław Jędryka, Andrzej Barański i Wojciech Wójcik.

W 2000 roku zjechała do Kazimierza ekipa popularnego serialu "Na dobre i na złe", aby w romantycznych plenerach nakręcić scenę spotkania przystojnego doktora Burskiego z Edytą Kuszyńską, studencką miłością sprzed lat.

Do Kazimierza Dolnego przyjechać warto i to bez względu na porę roku. Tu można poczuć atmosferę czasu zastygłego w bielejących kamienicach porosłych dzikim winem i zapach nagrzanego słońcem drewna, z którego zbudowano ganki, werandy i podcienie.

- Zachęcam do poszperania po zakamarkach naszego miasteczka, ogrodach i lessowych wąwozach - mówi Dorota Szczuka, inspektor ds. Promocji i Dziedzictwa Kulturowego w Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym.

- Do pogawędki z miejscowymi artystami, odwiedzenia targu na kazimierskim rynku, przejażdżki bryczką, rowerem lub statkiem spacerowym.

Nieopodal uroczego Kazimierza położony jest Mięćmierz (dawna wieś rybacka) ze wzgórzem Albrechtówka, Wąwóz Okalski, dawny majątek ziemski w Wylągach, wzgórze zamkowe i kamieniołom komorowy w Bochotnicy oraz atrakcyjne krajobrazowo i widokowo - Zbędowice oraz Parchatka z Górą Trzech Krzyży.

Warto też pojechać do Witoszyna, przez który płynie Potok Witoszyński, w którym żyją pstrągi i bobry, oraz do Rzeczycy w której znajduje się nieczynny kamieniołom.

Po powrocie do miasteczka warto odpocząć chwilę nad Wisłą, która mieni się trudną do uchwycenia feerią barw, i posłuchać śpiewu ptaków. Dla takich chwil warto tu przyjechać.

Od lewej: Ruiny zamku dolnego i drewniana studnia na rynku.
(fot. fot. Archiwum miasta)

ZOBACZ KONIECZNIE

Ruiny zamku dolnego
Spacerując po mieście, warto zwiedzić ruiny zamku dolnego z XVI w oraz basztę obronną z zamku górnego z XIV w.
Okazałych budowli nie sposób przeoczyć, bowiem zamkowe wzgórze góruje nad miastem.

Stara, drewniana studnia na rynku
Na rynku w Kazimierzu Dolnym stoi stara, drewniana studnia. Pod koniec XIX w. studnia została wyposażona w pompę abisyńską usprawniającą czerpanie wody. W 1915 r. architekt Jan Kostrzyc-Witkiewicz w ramach powojennej odbudowy miasta nadał studni dzisiejszy wygląd. W latach 80. obiekt został zmodernizowany.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska