Parafia w Oleśnie otrzymała prawie 550 tysięcy zł dotacji rządowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont dachu na kościele św. Anny. Wszystko dzięki temu, że kościół św. Anny został wpisany na prezydencką listę Pomników Historii.
- Wyremontowane zostało 3/4 dachu: na łączniku i na wszystkich kaplicach. W kolejnych latach do wymiany został jeszcze dach na kościele głównym oraz na dachu zakrystii - mówi ks. Walter Lenart, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie.
Jaka część dachu została wyremontowana, widać wyraźnie na zdjęciach z lotu ptaka. Nowe gonty mają bowiem inny kolor.
- Nowe gonty zostały zaimpregnowane, stąd odróżniają się kolorem. Z czasem jednak pociemnieją i nie będą się odróżniać od starej części dachu - dodaje ks. Walter Lenart.
Zdjęcia wyremontowanej świątyni z drona zrobił Krzysztof Świtalski/ KSW Foto.
Kościół świętej Anny w Oleśnie z 1518 roku to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Jego znakiem charakterystycznym jest niezwykłym kształt architektoniczny.
Najstarsza część zabytku, czyli kościół główny z 1518 roku, połączona jest 11-metrowym łącznikiem z pięcioma kaplicami, zbudowanymi w latach 1669-1670.
Z lotu ptaka zabytkowa świątynia w Oleśnie przypomina kwiat, gdzie łącznik jest łodygą, a kaplice płatkami. Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego, nazwała go „oleską różą zaklętą w drewnie”.
W 2018 roku obchodzący 500-lecie kościół świętej Anny w Oleśnie trafił na ogólnopolską listę Pomników Historii. Jest jednym ze 105 takich historycznych pomników z całej Polsce. Taki tytuł to nie tylko prestiż, ale też promocja turystyczna, a także krótsza kolejka do dotacji, czego dowodem jest 550 tysięcy z ministerstwa na remont dachu. Oleska parafia nie musiała nawet mieć wkładu własnego do tego remontu.
Kościół świętej Anny w Oleśnie mogą zobaczyć także podróżni, którzy wybierają się w podróż samolotem! Na lotniku na Okęciu otwarto bowiem wystawę „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”.
Wystawa została zorganizowana przez Biuro Programu „Niepodległa", wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki sponsorowi, którym jest PKN Orlen S.A.