Popielicy, orzesznicy i koszatki poszukują w opolskich lasach biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego. Po co?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Popielica to jeden z gatunków, którego obecności w opolskich lasach poszukują naukowcy.
Popielica to jeden z gatunków, którego obecności w opolskich lasach poszukują naukowcy. Grzegorz Hebda
Pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego „inwentaryzują” małe ssaki na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Popielica, orzesznica i koszatka to małe gryzonie należące do popielicowatych, na poszukiwanie których na terenie opolskiego parku krajobrazowego wyruszyli biolodzy z UO: dr Grzegorz Hebda i mgr Magdalena Cielniak na zlecenie urzędu marszałkowskiego w Opolu.

- Naszym zadaniem jest odszukanie stanowisk występowania tych leśnych gryzoni. Nie bez przyczyny wybrano właśnie ten park krajobrazowy, bo na jego terenie występują dojrzałe lasy liściaste i mieszane, będące naturalnym siedliskiem popielicowatych. Dotychczas takie badania nie były w województwie prowadzone. Z naszego rozeznania wynika, że możemy spodziewać się potwierdzenia obecności popielicy i orzesznicy, ale koszatki od 50 lat nie widziano w naszym województwie - mówi dr Grzegorz Hebda.

Lasy Barucickie

Pomysł na weekend. Bunkry i strzelnica w Lasach Barucickich....

Prace rozpoczęły się od rozwieszenia w lesie budek dla popielicowatych (pojawiły się już w okolicy rezerwatu Lubsza w Nadleśnictwie Brzeg oraz nad Odrą w Nadleśnictwie Opole). Przypominają te dla ptaków, ale zamiast okrągłego otworu z przodu od strony pnia drzewa mają niewielki, wystarczający do wślizgnięcia się przez te małe ssaki i założenia gniazda. - Budki są jedną z metod wykrywania obecności tych zwierząt w opolskich lasach. Są także metodą czynnej ochrony, polepszającą warunki bytowania przez tworzenie puli nowych schronień letnich - argumentuje dr Hebda.

Oprócz tego biolodzy będą sprawdzać w kilkudziesięciu wskazanych przez zleceniodawców projektu miejscach ślady obecności gryzoni (wypatrując charakterystycznie ogryzionych owoców buka, które są ich pożywieniem). Naukowcy planują podsumować i przedstawić wyniki projektu jesienią br. Ich zadaniem jest m.in. wskazanie najistotniejszych zagrożeń i możliwości ochrony i zachowania badanych populacji.

Popielicowate są objęte ochroną gatunkową. Znaleźć je można na czerwonych listach gatunków zagrożonych wyginięciem, a popielicę i koszatkę - w krajowej czerwonej księdze.

Ograniczanie przez człowieka naturalnych siedlisk powoduje spadek ich liczebności lub eliminację. Do życia potrzebują mieszanego liściastego starodrzewia - żywią się owocami buka, żołędziami, orzeszkami grabu i lipy, także dzikimi wiśniami, czereśniami, jabłkami, malinami i jeżynami. Prowadzą nocny tryb życia, głównie wyłącznie w koronach drzew, w których dziuplach zakładają gniazda i rozmnażają się. Na ziemię - co pokazały badania - schodzą niechętnie i nie są w stanie pokonać dużych odległości (np. popielica maksymalnie 46 m).

- Dlatego wielkopowierzchniowe wycinki w lasach i rozległe zręby ograniczają ich siedliska i uniemożliwiają wymianę osobników między izolowanymi populacjami - wyjaśnia dr Grzegorz Hebda.

Od wczesnej jesieni od później wiosny zapadają w hibernację pod ziemią (najchętniej przy wykrotach, pniach, korzeniach). - Jako gatunki owocożerne w lasach koewoluwały z roślinami drzewiastymi, mogły odpowiadać np. za powstanie mechanizmów obronnych drzew przed zgryzaniem nasion. Z drugiej strony, w okresie lęgowym ptaków są czasem poważnymi drapieżnikami ptasich lęgów, pełniąc silną role selekcyjną u dziuplaków. Stąd ich rola w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych jest większa niż by można sądzić - podsumowuje dr Hebda.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska