Poradnik. Na czym polega praca na umowę o dzieło?

scx.
scx.
Umowa o dzieło to rodzaj umowy cywilnoprawnej, którą zawierają dwie osoby. Jedna przyjmuje zamówienie, czyli swoim wysiłkiem i pracą zobowiązuje się do wykonania konkretnego dzieła, druga je zamawia i zobowiązuje się za nie zapłacić.

Między osobami zawierającymi umowę o dzieło nie ma stosunku podporządkowania ani innego stosunku zależności. Taka umowa nie prowadzi do nawiązania trwałej więzi prawnej. Ma ona raczej charakter jednorazowy, którego celem jest osiągnięcie konkretnego efektu.

Umowa o dzieło nie podlega prawu pracy. Reguluje ją kodeks cywilny.

Kiedy można zawrzeć umowę o dzieło? Umowa o dzieło może być zawarta tylko wówczas, gdy z góry możliwy jest do określenia konkretny, możliwy do przewidzenia i sprawdzalny rezultat, za który zapłacone będzie wynagrodzenie. Wynagrodzenie za pracę musi być zgodne z zawartą umową.

Dla odróżnienia przy umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy lub bycia w gotowości do jej pełnienia.

Taką umowę zawrzeć można m.in. na sporządzenie analizy, tłumaczenia czy remont mieszkania.
Nie zapominajmy o obowiązkach

Również w przypadku umowy o dzieło - podobnie jak w przypadku umowy o pracę - zarówno osoba wykonująca dzieło, jak i osoba zamawiająca ma swoje obowiązki. Jakie?

Głównym obowiązkiem osoby wykonującej dzieło jest odpowiedzialność za jakość pracy. To ona musi ustalić, jak dane dzieło powinno wyglądać.

Sposób wykonania zależy od osoby wykonującej daną pracę. Dysponuje ona dużą samodzielnością co do miejsca, sposobu i czasu wykonania dzieła. Wykonawca jest zobowiązany jedynie do dostarczenia dzieła w umówionym terminie.

W przeciwieństwie do pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę osoba wykonująca dzieło nie ma obowiązku osobiście go wykonać. Jeśli taka informacja wynika z umowy lub charakteru dzieła - wówczas jest to wyjątek od tej reguły.

Jakie obowiązki ma osoba zamawiająca dzieło? Zapłata wynagrodzenia. Jeśli w umowie nie zostało ustalone inaczej, wynagrodzenie należy się wykonawcy w momencie oddania dzieła. Poza tym osoba zamawiająca ma obowiązek odebrać dzieło.

Nie zawsze taka umowa jest właściwa
W ramach stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonej pracy dla pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca z kolei zobowiązuje się do zatrudniania pracownika, płacąc mu wynagrodzenie.

Każde zatrudnienie na takich warunkach to zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Nie jest dopuszczalne w tym przypadku zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną.

Jesli wykonujesz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej, a z przepisu wynika, że powinna to być umowa o pracę? Masz prawo wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy. Z takim pozwem może także wystąpić inspektor pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska