Poseł pyta premier o losy Opolszczyzny. Odpowiedzi brak

Artur  Janowski
Artur Janowski
Witold Zembaczyński zapytał premier Beatę Szydło o przyszłość Opolszczyzny.
Witold Zembaczyński zapytał premier Beatę Szydło o przyszłość Opolszczyzny. Sławomir Mielnik
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Witold Zembaczyński zapytał premier Beatę Szydło o przyszłość Opolszczyzny, bo w kuluarach sejmowych nasz region jest już dzielony.

Sytuacja województwa była stabilna od wielu lat, ale obecnie rządzące Prawo i Sprawiedliwość planuje utworzenie trzech nowych województw. Jednym z nich miałoby być województwo częstochowskie i to w nim miałby się znaleźć powiat oleski, który obecnie jest częścią naszego regionu.

Poseł Witold Zembaczyński (Nowoczesna) już w czasie kampanii ostrzegał, że może nas czekać ostra walka o utrzymanie województwa. Po sejmowym expose premier Beaty Szydło wprost zapytał o planowaną reformę administracyjną i w tym szczególnie o województwo częstochowskie.

- Powołanie nowych bytów administracyjnych wcale nie stymuluje wzrostu gospodarczego, tylko zapewnia nowe etaty dla działaczy PiS - mówił Zembaczyński. - Dlatego pytam o trwałość i integralność granic województwa opolskiego. Pytam w imieniu mieszkańców regionu, którzy są zaniepokojeni informacjami, jakie pojawiały się już podczas kampanii wyborczej. Problematyczna jest także kwestia pieniędzy unijnych, które były już po dzielone na województwa. Chciałbym wiedzieć, jak będzie wyglądało rozliczenie tych pieniędzy?

Premier uważanie słuchała, ale na pytania posła Zembaczyńskiego nie odpowiedziała. Na razie.

- Odpowiedź mam otrzymać na piśmie, ale wystarczyło mi kilka rozmów w kuluarach, aby przekonać się, że posłowie PiS są bardzo pewni zmian - opowiada Zembaczyński. - Powiat oleski jest dla powstania województwa częstochowskiego kluczowy, bez niego to nowe województwo będzie zbyt małe.

Poseł obawia się, że strata Olesna rozpocznie powolny rozbiór Opolszczyzny.

O to, czy taki scenariusz jest realny, chcieliśmy zapytać lidera opolskiego PiS Sławomira Kłosowskiego, ale od kilku dni nie odbiera swojego telefonu.

Wideo

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
enter
W dniu 27.11.2015 o 09:18, Jo napisał:

Nie Co ty, z pisu jesteś że wszystkich cenzurujesz? Może wysiedlisz mnie do obozu? Pisze jak jest.Katowice w przeciwieństwie do Krakowa (w którym krakówek doprowadził "krakowocentryzm" do patologii) a nawet Wrocławia (choć w mniejszym stopniu) MUSZĄ dbać o inne miasta poza stolicą regionu (porównaj np plan budowy dróg do B-B prowadzony w Katowicach, a jak są traktowane inne miasta woj. małopolskiego przez Kraków w tym wzgledzie). 1. Co to są Katowice w porównaniu z Gliwicami, Tychami czy nawet Bielskiem?? Na pewno nie dominują jako miasto, może administacyjnie tak ("z definicji") ale już przemysłowo, NA SZCZĘCIE, już nie. 2. Katowice OD ZAWSZE działaly w koniurbacji i wiedzą, że się trzeba dogadywać. Oczywiście, wygląda to różnie, ale w porównaniu Wrocławiem (nie mówiąc o Krakowie czy Warszawie) to nieba i ziemi - w Kato mają świadomość kompromisu.

Ha ha katowicki kompromis - z Bielskiem- Białą, z Żywcem z Zawieciem, a może z Częstochową - o czym Ty w ogóle mówisz, grabki grabią w jedną stronę-  socrealistycznych kwadratowych Katowic, a reszta to czarne walące się miasta i to nawet najbliżsi sąsiedzi stolycy dajmy na to Ruda Śląska - coś okropnego.  Powiedzmy szczerze- w śląskim kolejka do wysychającego koryta jest dłuuuuga , a to, że po latach bezsensownych dopłat i dawania kroplówki aby byl spokój zapowiada się konkretna susza to jest chyba oczywiste.

J
Jo
Nie
W dniu 26.11.2015 o 21:02, rrrb napisał:

Uważaj ze słowami i nie zniżaj się do poziomu dyskusji Eurofigtera i temu podobnych, po prostu jeżeli zgadzasz się z czyjąć argumentacją możesz swoją aprobatę wyrazić inaczej. Co do reszty to spójrz realnie Katowice co w obecnym rozdaniu bardzo słabe, z uwzględnieniem na słowo bardzo. No i kwestia czy się ktoś z kimś będzie męczył czy nie- nie sądzę, że Wrocław się z kimś męczy- to jest 4 razy większe województwo, więc po pierwsze coś znaczy, a po drugie, ma wypracowane ma jakieś mechanizmy zarządzania , naprawdę te kilka powiatów nie będzie żadną udręką. Inną sprawą jest, że Opole zawsze podskakuje, ale robi to na swoim podwórku i pomiata swoimi zakładnikami czy jak tam wolisz należącymi powiatami, w dużym regionie z porównywalną Legnicą i większym Wałbrzychem co najwyżej zrobi pod siebie, zresztą w opcji katowickiej to jeszcze bardziej by zrobiło pod siebie.

Co ty, z pisu jesteś że wszystkich cenzurujesz? Może wysiedlisz mnie do obozu? Pisze jak jest.
Katowice w przeciwieństwie do Krakowa (w którym krakówek doprowadził "krakowocentryzm" do patologii) a nawet Wrocławia (choć w mniejszym stopniu) MUSZĄ dbać o inne miasta poza stolicą regionu (porównaj np plan budowy dróg do B-B prowadzony w Katowicach, a jak są traktowane inne miasta woj. małopolskiego przez Kraków w tym wzgledzie). 1. Co to są Katowice w porównaniu z Gliwicami, Tychami czy nawet Bielskiem?? Na pewno nie dominują jako miasto, może administacyjnie tak ("z definicji") ale już przemysłowo, NA SZCZĘCIE, już nie. 2. Katowice OD ZAWSZE działaly w koniurbacji i wiedzą, że się trzeba dogadywać. Oczywiście, wygląda to różnie, ale w porównaniu Wrocławiem (nie mówiąc o Krakowie czy Warszawie) to nieba i ziemi - w Kato mają świadomość kompromisu.
r
rrrb
W dniu 26.11.2015 o 18:20, Jo napisał:

I OK Niech się Wrocław męczy z tymi psychopatami z Opola. Katowice tym wieśniakom spod Żytomierza nigdy tego nie zapomną i zawsze będą ich blokowali w Sejmie na Wiejskiej

Uważaj ze słowami i nie zniżaj się do poziomu dyskusji Eurofigtera i temu podobnych, po prostu jeżeli zgadzasz się z czyjąć argumentacją możesz swoją aprobatę wyrazić inaczej.  Co do reszty to spójrz realnie Katowice co w obecnym rozdaniu bardzo słabe, z uwzględnieniem na słowo bardzo. No i kwestia czy się ktoś z kimś będzie męczył czy nie- nie sądzę, że Wrocław się z kimś męczy- to jest 4 razy większe województwo, więc po pierwsze coś znaczy, a po drugie, ma wypracowane ma jakieś mechanizmy zarządzania , naprawdę te kilka powiatów nie będzie żadną udręką. Inną sprawą jest, że Opole zawsze podskakuje, ale robi to na swoim podwórku i pomiata swoimi zakładnikami czy jak tam wolisz należącymi powiatami, w dużym regionie z porównywalną Legnicą i większym Wałbrzychem co najwyżej zrobi pod siebie, zresztą w opcji katowickiej to jeszcze bardziej by zrobiło pod siebie.

J
Jo
W dniu 26.11.2015 o 17:22, gość napisał:

Nie ma żadnego problemu - Opole trafi pod Wrocław , dlatego, że obecna opcja nie będzie chciała zbytnio powiększać Śląskiego, które stanie się ekonomicznym problemem i tu chodzi praktycznie tylko o statystyki, poza tym jak problemy się zaczną, to nastąpi też zjawisko odwracania się na pięcie ościennych powiatów. Jest jeszcze jeden powód Katowice od lat sobie ostrzą zęby, żeby przejąć Opole, rysują mapki w których nawet Nysę i Grodków widzą u siebie, więc z czystej złośliwości Opole podejmie inną decyzję. Więc problemu nie ma, bo jak ktoś kogoś bardzo pragnie w celu zawłaszczenia to ten drugi mając jakoś wybór zawsze działa na przekór. Tak np. nie powstał powiat grodkowski, bo Grodków chciał zawłaszczyć sąsiednią gminę nie dając jej nic więc zrobiła na złość i poszła do sąsiada.


I OK Niech się Wrocław męczy z tymi psychopatami z Opola. Katowice tym wieśniakom spod Żytomierza nigdy tego nie zapomną i zawsze będą ich blokowali w Sejmie na Wiejskiej
g
gość
W dniu 24.11.2015 o 23:53, Jo napisał:

Fakt, jedyny problem to miasto Opole i MN. Pierwsze wielkości w sam raz na powiat (i napinanie żyły tym przy korycie nic nie da), drugim już po tym co się dzieje teraz w BD rura mięknie. We wszystkich powiatach referendum i gitara

Nie ma żadnego problemu - Opole trafi pod Wrocław , dlatego, że obecna opcja nie będzie chciała zbytnio powiększać Śląskiego, które stanie się ekonomicznym problemem i tu chodzi praktycznie tylko o statystyki, poza tym jak problemy się zaczną, to nastąpi też zjawisko odwracania się na pięcie ościennych powiatów. Jest jeszcze jeden powód Katowice od lat sobie ostrzą zęby, żeby przejąć Opole, rysują mapki w których nawet Nysę i Grodków widzą u siebie, więc z czystej złośliwości Opole podejmie inną decyzję.  Więc problemu nie ma, bo jak ktoś kogoś bardzo pragnie w celu zawłaszczenia to ten drugi mając jakoś wybór zawsze działa na przekór.  Tak np. nie powstał powiat grodkowski, bo Grodków chciał zawłaszczyć sąsiednią gminę nie dając jej nic więc zrobiła na złość i poszła do sąsiada.

Z
ZnaFca
W dniu 24.11.2015 o 08:04, czytelnik napisał:

czy ktoś tu pisał o rozbiorze i przyłączenie do częstochowskiego.Czytaj ze zrozumieniem , to nie boli.

Pisał. Mój post był drugi w dyskusji. Nie wiem dlaczego obecnie jest  pierwszy i dlaczego redakcja  usnęła  post wyżej  z godziny zdaje się 10:47  tamtego dnia, do którego się odnosiłem? 

 

 

Przecież nie mogłem się odnosić do czegoś jakby mój post był pierwszy.  Jak nie śledzisz dyskusji od początku to się nie wypowiadaj.

J
Jo
W dniu 24.11.2015 o 19:30, gość napisał:

mówiłem o samym Opolu i powiecie opolskim, w przypadku KK chyba wątpliwości nie ma, ale już Kluczbork też jest dyskusyjny, zwłaszcza, że następuje kompleksowy remont lini do Wrocławia.


Fakt, jedyny problem to miasto Opole i MN. Pierwsze wielkości w sam raz na powiat (i napinanie żyły tym przy korycie nic nie da), drugim już po tym co się dzieje teraz w BD rura mięknie. We wszystkich powiatach referendum i gitara
g
gość
W dniu 24.11.2015 o 19:11, Jo napisał:

A gdzie mam "należeć" jeśli mieszkam 30 km od Gliwic????

mówiłem o samym Opolu i powiecie opolskim, w przypadku KK chyba wątpliwości nie ma, ale już Kluczbork też jest dyskusyjny, zwłaszcza, że następuje kompleksowy remont lini do Wrocławia.

S
Slezan Polsko
W dniu 24.11.2015 o 17:24, gość napisał:

a skąd wiesz, że do śląskiej? Kwestię przynależności Opola rozstrzygnie referendum lokalne i tam wcale nie ma wyraźnej większości za Katowicami.


Opole NIE RÓWNA SIĘ woj. opolskie!!!! Dlatego, że tak ciągle myślicie, przegracie Upolaaanie to województwo.
J
Jo
W dniu 24.11.2015 o 17:24, gość napisał:

a skąd wiesz, że do śląskiej? Kwestię przynależności Opola rozstrzygnie referendum lokalne i tam wcale nie ma wyraźnej większości za Katowicami.


A gdzie mam "należeć" jeśli mieszkam 30 km od Gliwic????
g
gość
W dniu 24.11.2015 o 12:26, Jo napisał:

Proszę bardzo: będę należał do Śląskiej Kasy Chorych i będę bliżej do świetnych szpitali specjalistycznych w Gliwicach i Zabrzu niż do tej przynoszącej wstyd na całą Polskę "medycyny" w Opolu. Na szczęście i tak córka dojeżdża na Politechnikę Gliwicką a nie do tej opolskiej "politechnicznej" żenady

a skąd wiesz, że do śląskiej? Kwestię przynależności Opola rozstrzygnie referendum lokalne i tam wcale nie ma wyraźnej większości za Katowicami.

J
Jo
W dniu 23.11.2015 o 19:41, ffds napisał:

A ja zapytam inaczej: co da likwidacja województwa?Nie liczcie, że mniej wydamy na urzędników, bo w Opolu zwonią, zatrudnią we Wrocławiu i Katowicach. Inwestycji też więcej nie będzie, bo raczej ani Wrocław, ani Katowice nie oddadzą nam swoich, skoro mogą mieć dla siebie :DCo więc da likwidacja? Napiszcie, bo bardzo jestem ciekaw.

Proszę bardzo: będę należał do Śląskiej Kasy Chorych i będę bliżej do świetnych szpitali specjalistycznych w Gliwicach i Zabrzu niż do tej przynoszącej wstyd na całą Polskę "medycyny" w Opolu. Na szczęście i tak córka dojeżdża na Politechnikę Gliwicką a nie do tej opolskiej "politechnicznej" żenady
S
Sezan Polsko
W dniu 23.11.2015 o 16:08, nienawidzę ni to D ni PL napisał:

a mnie jakoś dziwnie ty kojarzysz się z imbecylem i raczej pasowałoby do ciebie opolnieuk głąbie


100% prawdziwy mieszkaniec Opola, przywieziony w bydlęcym wagonie 70 lat temu: bluzga, obraża (tak nauczony na Ukraińcach) i myli mu się wola mieszkańcow "województwa" opolskiego z wolą przyspawanych do koryta mieszkańców Opola
g
gość
W dniu 23.11.2015 o 21:28, Anton Pietruschka napisał:

i to jest istota całej antyopolskiej kampanii, to co napędza wrogów województwa opolskiego. Żadne tam bajanie o urzednikach, czy oszczędnościach dla budżetu. Tu chodzi o nowe okręgi wyborcze, w których nie będzie szans na mandaty dla ludzi z mniejszości niemieckiej.  Wydaje mi się, że tym razem MN nie wykona już telefonu do Kanzleramtu z prośbą o pomoc w ratowaniu województwa opolskiego. Od poprzedniego razu wiele się nauczyła.

 


i to jest istota całej antyopolskiej kampanii, to co napędza wrogów województwa opolskiego. Żadne tam bajanie o urzednikach, czy oszczędnościach dla budżetu. Tu chodzi o nowe okręgi wyborcze, w których nie będzie szans na mandaty dla ludzi z mniejszości niemieckiej.  Wydaje mi się, że tym razem MN nie wykona już telefonu do Kanzleramtu z prośbą o pomoc w ratowaniu województwa opolskiego. Od poprzedniego razu wiele się nauczyła.

Wrogów opolskiego? Otóż opolskie najwięcej wrogów na już w środku, a najbardziej wrogie środowiska są tam, gdzie zmuszono ich do należenia do Opola.  A co do MN to kij ma 2 końce - faktem jest że tym pseudowojewództwem współrządziła i dalej współrządzi MN w koalicji i w każdym rozdaniu i wobec tego nie powinna się wykręcać ze wspólnych osiągnięć, już nie wspomnę o powiatach w których nie ma żadnej MN, a w sejmiku MN uchwala jakieś strategie niedorozwoju określając jako aktywne gospodarczo obszary na wschód od Opola, dobrze, że istnienie reszty w ogóle jest zauważone. Tak się składa, że ilość wrogów opolskiego wzrasta z każym km oddalania się od Opola, a w przygranicznych gminach które karmią , uczą i dają pracę sąsiednie regiony osiąga maksimum. 

g
gość
W dniu 23.11.2015 o 21:37, ffds napisał:

To mają być argumenty?Ci sami urzędnicy we Wrocławiu obrobią więcej powiatów - czyli obecnie przez część swojej dniówki siedzą bezczynnie? Kompletny brak logiki. :DNa czym polega blokowanie Brzegu?Widzę, że kwestię inwestycji milcząco pominąłeś, a wszyscy marzą, że niby Wrocław da inwestycje. Jakoś w Wałbrzychu czy Jeleniej Górze ich nie widać. Podobnie w Częstochowie.Co z tego, że województwo ma mało ludności? Inne też mają mało (lubuskie, świętokrzyskie). Jeśli już likwidować, to zróbmy 4 czy 6 dużych województw. Jestem za.

 


To mają być argumenty?

Ci sami urzędnicy we Wrocławiu obrobią więcej powiatów - czyli obecnie przez część swojej dniówki siedzą bezczynnie? Kompletny brak logiki. :D

Na czym polega blokowanie Brzegu?

Widzę, że kwestię inwestycji milcząco pominąłeś, a wszyscy marzą, że niby Wrocław da inwestycje. Jakoś w Wałbrzychu czy Jeleniej Górze ich nie widać. Podobnie w Częstochowie.

Co z tego, że województwo ma mało ludności? Inne też mają mało (lubuskie, świętokrzyskie). Jeśli już likwidować, to zróbmy 4 czy 6 dużych województw. Jestem za.

Tak, dokładnie, do obrobienia kilku powiatów dostawi się kilka biurek, zamiast utrzymywać dziesiętki budynków w Opolu, marszałka, sejmik - policz zanim coś napiszesz. Co do liczby ludności to marne pocieszenie, że lubuskie też ma mało- ale też idzie pod nóż, a po drugie naprawdę opolskie to nie dość, że ma najmniej to jeszcze samo Opole jest mniejsze nawet od Wałbrzycha, Kielc i Częstochowy, podejrzewam, że już nawet od Legnicy i dołączanie wsi aby zrobić patologiczną aglomerację opolskią nic nie pomoże.

Dodaj ogłoszenie