Pożyczyć na biznes

Redakcja
Z Jerzym Biliczem, kierownikiem przedstawicielstwa Funduszu Mikro w Opolu, rozmawia Jacek Szwedkowicz

KOMU, ILE, NA JAKICH WARUNKACH
Dziś oprocentowanie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają dopiero współpracę z Funduszem Mikro, wynosi 15 proc. Przy następnych pożyczkach maleje ono o 1-2 proc. Na początku maja br. ten system zostanie zastąpiony tzw. finansowaniem partnerskim. Wówczas klient sam będzie określał, jaką częścią zysku osiągniętego dzięki pożyczce będzie się mógł podzielić z FM. Aktualnie, na potrzeby bieżące, można pożyczyć jednorazowo od Funduszu Mikro do 30 tys zł. Przy inwestycjach natomiast maksymalna kwota pożyczki to sto tysięcy złotych. W pierwszym przypadku okres spłaty wynosi 12 miesięcy, w drugim - fundusz nie określa sztywno terminu, każdorazowo jest to negocjowane i ustalane z pożyczkobiorcą. Opolskie przedstawicielstwo FM ma swą siedzibę w Opolu, przy ul. Katowickiej 55, tel. 456 74 38.

- Zaczęło się przed siedmiu laty, od 20 milionów dolarów, które Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości przeznaczył na rozwój małych firm u nas. Zarząd nad tym kapitałem powierzono Funduszowi Mikro. To tu się decyduje, komu, ile i na jakich warunkach pożyczyć, by założyć lub rozbudować funkcjonujący już bisnes. Ile osób skorzystało z tego finansowego wsparcia?
- Przez te wszystkie lata Fundusz Mikro pomógł ponad 26 tysiącom właścicieli małych firm w całej Polsce. Łącznie pożyczyliśmy im przeszło 360 milionów złotych.
- A jaka jest skala tej pomocy na Opolszczyźnie?
- W regionie opolskim działamy od 1997 roku. Do dziś nawiązało z nami współpracę ponad siedmiuset właścicieli najmniejszych firm. Przedsiębiorcom tym udzieliliśmy około tysiąca pożyczek na łączną kwotę 8,4 mln zł.
- Nie prościej załatwić taką pożyczkę w banku?
- My proponujemy współpracę firmom małym, rodzinnym, często jednoosobowym. Tym, które nie spełniają warunków, jakie kredytobiorcom stawiają banki. A więc takim, które mają niewielkie obroty, działają od niedawna, a ich właściciele nie mają majątku wystarczającego do zabezpieczenia kredytu bankowego.
- Czym się jeszcze różnicie od banków?
- Kolejna różnica polega na tym, że Fundusz Mikro traktuje swych klientów po partnersku i współpracę z nimi opiera na wzajemnym zaufaniu. W praktyce oznacza to, że udzielając zainteresowanemu pożyczki, nie wymagamy od niego przedstawiania zaświadczeń majątkowych, biznesplanów itp.
- Czyli: minimum formalności, maksimum zaufania?
- Dokładnie tak. Po prostu staramy się nie spiętrzać biurokratycznych trudności niepotrzebnie wydłużających drogę do pieniędzy. Zamiast pliku papierów wystarczy, że jeden pożyczkobiorca poręczy za drugiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska