Praca na swoim się nie liczy do dodatku stażowego i wysługi lat?

Krzysztof Strauchmann [email protected]
Przedsiębiorca jest obywatelem drugiej kategorii - mówi Zasępa. (fot. Krzysztof Strauchmann)
Przedsiębiorca jest obywatelem drugiej kategorii - mówi Zasępa. (fot. Krzysztof Strauchmann)
Lata prowadzonej działalności gospodarczej to „czarna dziura” w życiorysie pracowniczym - skarży się Sebastian Zasępa z Głuchołaz. - Lepiej być bezrobotnym. To absurd!

Pan Sebastian przez trzy lata prowadził własną działalność gospodarczą. Niedawno z niej zrezygnował i zaczął pracę na etacie. W firmie dowiedział się, że okres prowadzenia własnej małej firmy nie będzie mu liczony do dodatku stażowego i wysługi lat, bo takie są przepisy prawa pracy.

Zobacz: Poradnik dla pracujących w Niemczech

- Z punktu widzenia przepisów, prowadząc własną działalność, nie robiłem nic - komentuje Sebastian Zasępa. - A gdybym faktycznie nic nie robił i przebywał na zasiłku dla bezrobotnych, to ten okres byłby mi zaliczony do lat pracy! Absurd!

Zdaniem naszego Czytelnika, namawiając młodych do aktywności, zakładania własnych biznesów, państwo wprowadza ich w błąd i naraża na późniejsze problemy. Problem dotyczy rzeszy ludzi, bo mało kto do końca życia pozostaje przedsiębiorcą.

- Naliczanie okresu pracy do tzw. wysługi lat jest regulowane przez wewnętrzne przepisy zakładu pracy - wyjaśnia Łukasz Śmierciak, rzecznik opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. - Dla naliczenia dodatku najczęściej niezbędne jest okazanie świadectwa pracy, a to wiąże się z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Okres własnej działalności gospodarczej nie jest z reguły wliczany do wysługi lat. Nie ma przeszkód, aby dany zakład na mocy wewnętrznych przepisów dopuścił taką możliwość. W praktyce jednak tego nie spotykamy.

Zobacz: Powiat opolski. Szkolenie dla przedsiębiorców z prawa pracy

- Przedsiębiorcy nie mogą wystawić sobie świadectwa pracy - mówi dalej Sebastian Zasępa. - Tymczasem wielu pracodawców żąda właśnie świadectw pracy. Są one też wymagane w konkursach na stanowiska w urzędach i administracji publicznej. Apeluję do tworzących prawo, aby stworzyli bardziej sprawiedliwe przepisy, inaczej przedsiębiorcy będą obywatelami drugiej kategorii

Opinia

Tomasz Garbowski,poseł SLD z Opolszczyzny:

– Takie traktowanie osób podejmujących ryzyko prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest niewłaściwe. Prawo powinno być równe dla wszystkich. Trzeba zrobić wszystko, aby osoby uczciwie pracujące nie były poszkodowane. Zwrócę się z tą sprawą do kolegów z sejmowej komisji pracy i polityki społecznej. Zobaczę, co się da zrobić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska