Pracodawcy mobilizują się, by ratować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Jeśli rząd ograniczy dofinansowanie etatów dla niepełnosprawnych, wielu z nich może stracić pracę. (fot. sxc)
Jeśli rząd ograniczy dofinansowanie etatów dla niepełnosprawnych, wielu z nich może stracić pracę. (fot. sxc)
Wiara, że nowelizacja ustawy nie doprowadzi do masowych zwolnień osób niepełnosprawnych, jest tylko pobożnym życzeniem rządu - to opinia uczestników debaty „PFRON - tykająca bomba zegarowa.

Jak ją rozbroić bez strat u pracodawców”.

Debata odbyła się w siedzibie Pracodawców Rzeczpospolitej Polski.

Przypomijmy: propozycję nowej ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji złożyli na początku sierpnia u marszałka Sejmu posłowie Platformy Obywatelskiej.

Zobacz: Niepełnosprawni. Projekt nowej ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji budzi sprzeciw firm

Ustawa zakłada m.in. zmniejszenie dofinansowania etatów osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełno sprawności i osób z lekką niepełnosprawnością. Zgodnie z nią zlikwidowane mają być również dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne alarmują: - Wiele firm popadnie w problemy finansowe, a to spowoduje masowe zwolnienia niepełnosprawnych.

- Celem państwa powinno być mobilizowanie pracodawców do zatrudniania, a nie zabierania im tego, co już mają – podkreślił podczas konferencji Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Również goście debaty tłumaczyli, że chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, ale proponowane zmiany uniemożliwiają im to. - Nie możemy przejąć obowiązków państwa - mówili.

Zobacz: Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniając osoby niepełnosprawne? Cz.II

Rządowy projekt nie przesądza sprawy, dlatego pracodawcy nie zamierzają siedzieć bezczynnie. Jak stwierdził Janusz Pietkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP najgorsze, co można zrobić, to zaniechać jakichkolwiek działań.

Skąd bierze się problem?

W kasie PFRON-u brakuje pieniędzy. Dlaczego? Bo przybywa jego beneficjentów. W ostatnich dwóch latach zatrudnienie niepełnosprawnych zwiększyło się o 60 tys. osób, a z miesiąca na miesiąc ta liczba rośnie.

Dodatkowo m.in. coraz więcej firm decyduje się na ich zatrudnianie, więc do kasy funduszu wpływa coraz mniej pieniędzy. Wpływy do funduszu pochodzą bowiem w zdecydowanej większości od firm, które odprowadzają składkę z tytułu nie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy RP chcą rozmawiać i pomóc w wypracowaniu rozwiązania, które pozwoli uratować przyszłoroczny budżet PFRON.

– Zmiany są konieczne, ale rozsądne, poparte wnikliwą analizą ich skutków zarówno dla pracodawców, jak i zatrudnionych osób niepełnosprawnych – dodał Janusz Pietkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska