Prawa pacjenta: Co ma zapewnić nam dentysta (cz. 3)

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Dodatkowe usługi stomatologiczne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługują nie tylko dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, ale też kobietom w ciąży i połogu oraz osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Jeżeli chodzi o ciężarne, to mogą one również liczyć na bezpłatne usunięcie złogów nazębnych, ale nie częściej niż raz na pół roku, na badania kontrolne uzębienia (nie częściej niż raz na kwartał) oraz na leczenie endodontyczne.

Natomiast osobom niepełnosprawnym, jeśli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje znieczulenie ogólne przy wykonywaniu usług stomatologicznych, należą im się też wyższej klasy materiały światłoutwardzalne do wypełnień ubytków w zębach.

Należy przy tym pamiętać, że osoby uprawnione do dodatkowych bezpłatnych świadczeń muszą się wykazać stosownym dokumentem. W przypadku dzieci i młodzieży, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, jest to karta ubezpieczenia zdrowotnego, dokument stwierdzający tożsamość lub może to być skrócony odpis aktu urodzenia.

Z kolei kobieta ciężarna musi okazać kartę przebiegu ciąży i kartę ubezpieczenia zdrowotnego lub kartę przebiegu ciąży i dokument stwierdzający tożsamość. Natomiast kobieta w okresie połogu powinna przedstawić skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i kartę ubezpieczenia zdrowotnego lub kartę przebiegu ciąży i dokument tożsamości.

W przypadku osób niepełnosprawnych dokumentem obowiązującym jest orzeczenie o niepełnosprawności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska