Prawo łowieckie 2019 i nowe obwody łowieckie. Właściciel ziemi będzie mógł się nie zgodzić na polowania

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Obwody łowieckie na Opolszczyźnie zostaną wytyczone na nowo. Rolnicy i gminy będą mogły wstrzymać polowania na swoich terenach.

Na Opolszczyźnie jest ponad 140 obwodów łowieckich. To tereny o powierzchni ok. 3 tysięcy hektarów ograniczone drogami, liniami kolejowymi, czy szosami. Bez względu na to, kto jest właścicielem pola czy lasu wchodzącego w skład obwodu, myśliwi z kół łowieckich mają tam prawo urządzać polowania. Ale już wkrótce to się zmieni.

Po wyroku, jaki wydał Trybunał Konstytucyjny na nowo zostaną wytyczone łowieckie obwody. W województwie opolskim konsultacje w tej sprawie dopiero się odbędą. Jednocześnie zmienią się przepisy. Właściciel ziemi czy lasu będzie miał prawo do niewyrażenia zgody na organizację polowań, nagonek czy budowę ambon.

Takie wnioski o wyłączenie konkretnych terenów z polowań już zostały zgłoszone.

- Dotyczy to dwóch, może trzech obwodów łowieckich. To margines, ułamek wszystkich terenów, na których prowadzi się gospodarkę łowiecką - zastrzega Krzysztof Kukulski, nowy przewodniczący Opolskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.

W Polsce na razie stanowczo polowaniom na swoich terenach sprzeciwiła się jedna gmina - Sopot. Prezydent Jacek Karnowski argumentuje tę decyzję troską o bezpieczeństwo mieszkańców oraz brakiem akceptacji dla polowań w takiej formule, w jakiej odbywa się to w naszym kraju. Na Opolszczyźnie żadna gmina na razie nie zasygnalizowała, że chciałaby pójść tą drogą. Rolnicy też raczej nie chcą przepędzać myśliwych.

Nie ma zgody na polowanie, nie ma odszkodowania

- Nie wyrażąjąc zgody na polowanie na swoim terenie rolnik pozbawia się możliwości dochodzenia zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - podkreśla Wojciech Plewka, jeden z najbardziej doświadczonych myśliwych w regionie, były łowczy okręgowy.

Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy, potwierdzają, że szkody wyrządza ne przez dzikie zwierzęta czasem idą w dziesiątki tysięcy złotych w przypadku jednego gospodarstwa i w miliony w skali całego województwa. - Chodzi przede wszystkim o kukurydzę. Pęczniejące i kiełkujące nasiona są wyorywane z gleby i zjadane, a młode rośliny wyciągane wraz z korzonkiem - opowiada Jan Wszołek, rolnik z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Wnioski o wyłączenie terenów z obwodów łowieckich należy kierować do urzędu marszałkowskiego. Formularze można znaleźć w internecie. Radni na ich podstawie podejmą odpowiednie uchwały.

Nasze gminy nie chcą zakazów. Przynajmniej na razie

Opolskie samorządy nie palą się do wprowadzania takich zakazów, bo boją się strat swoich przedsiębiorców związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF). - Populacja dzika w ostatnim czasie została mocno zmniejszona właśnie ze względu na zagrożenie ASF. Trzeba jednak pamiętać, że do roznoszenia wirusa przyczyniają się nie tylko zwierzęta, ale również ludzie - podkreśla Wojciech Plewka.

Kędzierzyn-Koźle w ostatnich latach wnioskował nawet o odstrzał dzika na terenach zurbanizowanych, co było związane z atakami tych zwierząt na mieszkańców. Do jednego z takich groźnych incydentów doszło na placu zabaw przy głównej ulicy miasta - alei Jana Pawła II.

Jak zakazać polowania na swoim polu

  • Można skorzystać z gotowych formularzy organizacji pozarządowych. Na przykład wejść na strony www.niechzyja. lub www.zakazpolowania.pl.
  • Trzeba otworzyć specjalnie przygotowany formularz i wypełnić go. A potem wysłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną przez ePUAP do urzędu marszałkowskiego.

Prace nad nowymi obwodami trwają

Sejmiki wojewódzkie właśnie kończą opracowywanie projektów nowych uchwał o podziale Polski na obwody łowieckie. W kolejnych województwach trwają lub za chwilę się rozpoczną 21-dniowe konsultacje publiczne tych uchwał. To moment, gdy właściciel lub użytkownik wieczysty ziemi może zgłosić uwagi do projektu z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z nowego planu obwodów.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska