Premiery Gwiazd - Sobota, 3 czerwca 2006

Info: TVP

Zupełnie wyjątkowo zapowiada się w tym roku koncert "Premiery Gwiazd". Podczas tego koncertu uznani artyści polskiej sceny muzycznej zaprezentują swoje nowe piosenki. Będą to ich premierowe wykonania, nieznane wcześniej i nie prezentowane przed Festiwalem.

Dodatkowym atutem koncertu będzie udział Waldemara Malickiego - jednego z najwszechstronniejszych polskich pianistów obdarzonego niespotykanym poczuciem humoru i zaskakującą inteligencją w konstruowaniu swoich scenicznych występów. Narracyjną warstwą muzyczną, która urozmaici koncert będą lekcje muzyki, których tego wieczoru Waldemar Malicki będzie udzielał w towarzystwie znakomitych muzyków klasycznych. Będą to: tenorzy Robert i Ryszard Cieśla, śpiewak operowy Łukasz Rynkowski (baryton) i sopranistka Renata Drozd. Zaprezentują oni popowe wykonania latynoamerykańskich przebojów przy klasycznym "zaśpiewie". Specjalnie na ten wieczór Waldemar Malicki przygotowuje także sygnał muzyczny opolskiego Festiwalu w aż siedmiu warstwach narracyjnych.

Aranżacje muzyczne tego koncertu przygotowane zostaną przez Zygmunta Kuklę cenionego dyrygenta zarówno orkiestr rozrywkowych, jak i symfonicznych, we współpracy z Bernardem Chmielarzem - instrumentalistą, kompozytorem i dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Do udziału w koncercie zaproszenia przyjęli:

BLUE CAFE
Zespół, stworzony przez skrzypka, pianistę i kompozytora Pawła Rurak-Sokala, istnieje od ośmiu lat. Największe sukcesy odniósł w roku 2001, po wydaniu pierwszego singla z piosenką "Espaniol", śpiewaną przez rewelacyjną Tatianę Okupnik. Kolejne przeboje: "You Maybe In Love", "Do nieba, do piekła, "Kochamy siebie" zajmowały wysokie miejsca na najważniejszych polskich listach przebojów, zaś piosenka "Love Song" wygrała krajowe eliminacje i reprezentowała nasz kraj w Stambule na Konkursie Eurowizji w roku 2004. Blue Cafe nagrało dwa albumy, a obecnie pracuje nad trzecią płytą. W styczniu 2006 roku Tatianę Okupnik zastąpiła Dominika Gawęda.

BUDKA SUFLERA
Wspólną pracę rozpoczęli w roku 1972, ale dopiero płyta "Cień wielkiej góry", wydana w roku 1975 była przełomem w ich karierze. Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski to od początku filary Budki Suflera. Po nagraniu drugiego albumu w roku 1978 Cugowski rozstał się z zespołem. Wtedy Budka zaprosiła do współpracy kilkoro wokalistów - Felicjana Andrzejczaka, Romualda Czystawa, Urszulę i Izabelę Trojanowską. Duet Lipko-Mogielnicki stworzył wiele przebojów. Jednak kolejni wokaliści nie byli w stanie powtórzyć sukcesów swego poprzednika. W roku 1983 Krzysztof Cugowski wrócił do zespołu. Po nagraniu kolejnych trzech płyt zespół przez 5 lat koncertował w USA, grając głównie dla Polonii. Próba powrotu na polski rynek muzyczny nastąpiła w roku 1992. Jednak dopiero wydana w roku 1997 i sprzedana w nakładzie ponad miliona egzemplarzy płyta "Nic nie boli tak jak życie" z megaprzebojem "Takie tango" wprowadziła Budkę na szczyt estradowej popularności, na którym pozostaje niezmiennie do dziś.

EDYTA GÓRNIAK
Talent, jaki rodzi się bardzo rzadko. Piękna, wybitnie zdolna, ma wszelkie atrybuty gwiazdy, która mogłaby zrobić karierę poza granicami kraju. W roku 1990 zadebiutowała z wyróżnieniem na Festiwalu w Opolu. Rok później trafiła do słynnego musicalu Metro, którego gwiazdą stała się niemal natychmiast. II miejsce w roku 1994 w Konkursie Eurowizji było prawdziwą sensacją i spowodowało wielkie zainteresowanie polską piosenkarką światowych producentów muzycznych. Posypały się liczne propozycje koncertowe. Edyta przemierzyła niemal całą kulę ziemską, śpiewając w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Afryce i Europie. Sprzedała ponad 150 mln płyt. Jej największe przeboje to "Dotyk", "Jestem kobietą", "Dumka na dwa serca", "One & One", "Impossible, "To nie ja", "Anything". Obecnie Edyta Górniak pracuje nad swoją szóstą płytą studyjną.

EWELINA FLINTA
W roku 1997 ze swoim zespołem Surprise Ewelina wystąpiła przed trzydziestotysięczną widownią na "Przystanku Woodstock". To był jej "chrzest bojowy". Grała w Teatrze Buffo, a 2002 roku wzięła udział w programie "Idol", w którym zajęła II miejsce i zwróciła na siebie uwagę wielu fachowców. Jej debiutancki album "Przeznaczenie" po 3 miesiącach zdobył status Złotej Płyty. Ewelina najlepiej czuje się na estradzie. Jest bardzo żywiołową wokalistką. O sobie mówi krótko i zwięźle: "Bywam bardzo dojrzała i bywam totalnym dzieckiem. Płaczę rzadko, ale za to - jeśli już - to intensywnie. Jestem wrażliwa, niespokojna i...kochliwa". Jest laureatką kilku nagród - m.in. na KFPP w Opolu w latach 2004-2005 otrzymała "Superjedynki" w kategorii "Wokalistka Roku". Śpiewała na Festiwalach w Karlshamn, Sopocie, koncertowała też za oceanem.

KRZYSZTOF KILJAŃSKI
"To wielka przyjemność słuchać tego głosu. Do tej pory była to przyjemność bardzo moja - intymna. Pewnie będę trochę zazdrosna o nią teraz, ale wiem, że ją pomnożę, gdy się nią podzielę. Życzę więc przyjemności najprzyjemniejszej" - tak o Krzysztofie Kiljańskim mówi Kayah, która jest wydawcą jego debiutanckiej płyty "In the room". Przygodę z muzyką Krzysztof zaczynał w latach 90-tych, śpiewając głównie jazz i zdobywając nagrody m.in. na Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, na Old Jazz Meeting "Złota Tarka" i poza granicami kraju. Jednak dopiero spotkanie z Kayah w roku 2003 zaowocowało dwa lata później wielkim sukcesem jego romantycznych piosenek. Wizytówką Krzysztofa Kiljańskiego jest niski głos o pięknej barwie. Debiutancka płyta szybko osiągnęła status "platyny" a liczne nagrody: Superjedynki 2005, Fryderyki 2005, Trendy Elle uczyniły z niego gwiazdę pierwszej wielkości.

ŁZY
Zespół Łzy istnieje od 10 lat i ma w dorobku 5 albumów. Trzy lata temu piosenka "Oczy szeroko zamknięte" zdobyła Nagrodę Publiczności na 40 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2003. Inne przeboje Łez to: "Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka", "Niebieska sukienka", "Anastazja jestem", "Julia-tak na imię mam", "Narcyz się nazywam", "Przepraszam cię". Liderem grupy jest Adam Konkol, a wokalistką - Ania Wyszkoni.

MAANAM
Maanam to jedna z największych gwiazd polskiego rocka. Ma w dorobku 15 albumów polskich, ponad 30 singli, 3 albumy zagraniczne oraz koncerty w kraju i za granicą. Debiutując w roku 1980 na Festiwalu w Opolu Maanam przeszedł do historii brawurowym wykonaniem piosenki "Boskie Buenos". Od początku grupa Maanam była symbolem buntu; miała i ma do dziś olbrzymią, wierną rzeszę fanów, którzy niezmiennie deklarują miłość do zespołu i jego rewelacyjnej solistki - Kory. Miliony sprzedanych płyt plasują zespół w absolutnej krajowej czołówce.

ROBERT CHOJNACKI/PAWEŁ KUKIZ
Robert Chojnacki to jeden z najpopularniejszych polskich saksofonistów. Sukces osiągnął grając w popularnej grupie De Mono. W 1995 zdecydował się na nagranie swojej autorskiej płyty. Do współpracy zaprosił Andrzeja Piasecznego. Płyta "Sax & Sex", z której przeboje: "Budzikom śmierć", "Prawie do nieba", "Niecierpliwi" zna do dziś cała Polska została sprzedana w nakładzie ponad 800.000 egzemplarzy. Po wielu latach współpracy odszedł z zespołu De Mono i znów postawił na własne kompozycje i sprawdzonych przyjaciół. Jesienią tego roku ukaże się jego druga autorska płyta. Tym razem piosenki Roberta zaśpiewają m.in. Ryszard Rynkowski, Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Krzysztof Kiljański, Andrzej Lampert i Kuba Badach, a także Paweł Kukiz - lider zespołu "Piersi", z którym w koncercie premier Opole 2006 wystąpi w duecie.

RYSZARD RYNKOWSKI
Piosenkarz, kompozytor, pianista, jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej lubianych polskich artystów. Karierę rozpoczynał w początkach lat 70-tych jako korepetytor w Operetce Warszawskiej, potem był akompaniatorem w Teatrze na Targówku. Status gwiazdy zyskał występując w słynnym kwartecie wokalnym VOX, śpiewając i komponując. W roku 1987 zdecydował się na karierę solową i także jako solista "kolekcjonował" nagrody za piosenki, wygrywając różnych w plebiscytach i na festiwalach, także opolskich. Jego największe przeboje to: "Bananowy song", "Wypijmy za błędy", "Masz w oczach dwa nieba", "Szczęśliwej drogi już czas", "Życie jest nowelą, "Ten sam klucz", "Za młodzi, za starzy", "Dziewczyny lubią brąz". Ryszard Rynkowski najchętniej pracuje z autorem tekstów Jackiem Cyganem.

URSZULA
Jedna z najpopularniejszych kobiet w polskiej muzyce rockowej. W 1982 roku nagrała swe pierwsze piosenki, skomponowane przez Romualda Lipko. Piosenką "Fatamorgana 82" zadebiutowała w radiowej Trójce i po tygodniu trafiła z nią na listy przebojów. Debiutancki album "Urszula" wydała rok później. Wylansowała wielkie przeboje: "Bogowie i demony", "Luz blues...", "Dmuchawce, latawce". W latach 1983 - 87 współpracowała z Budką Suflera. W roku 1990 wyjechała na pięć lat do USA. Przedtem wydała w kraju 4 płyty długogrające. Po 5 letnim pobycie w Stanach Urszula wróciła do Polski i w 1996 roku przedstawiła swą pierwszą po powrocie płytę "Biała droga". Pokazała nowe możliwości wokalne. Było to zasługą Staszka Zybowskiego, nieżyjącego już znakomitego gitarzysty i kompozytora, prywatnie partnera życiowego Uli. Udział w wielu konkursach i festiwalach, nagrody i Złote oraz Platynowe płyty to wspaniały dorobek gwiazdy. Obecnie Urszula zakończyła pracę nad nowym albumem, którego premiera zaplanowana jest na lato 2006.

VIRGIN
Zespół VIRGIN istnieje sześć lat. Ma w swoim dorobku trzy albumy. W ostatnim czasie grupa zdobyła wiele muzycznych nagród i wyróżnień m.in. Bursztynowego Słowika Publiczności na Sopot Festiwal 2005, Telekamerę 2005, Świry Roku, Eska Music Award. Wokalistka Dorota Rabczewska jest osobowością kontrowersyjną i nieposkromioną. Prowokuje i wywołuje skandale. Dysponuje jednocześnie dobrymi warunkami wokalnymi. Jej przeboje "Znak pokoju", "Dwie bajki", "Dżaga", "Kolejny raz" i "Nie zawiedź mnie" podbiły serca tysięcy fanów.

ZAKOPOWER
Zakopower to zespół architekta Sebastiana Karpiela-Bułecki, uważanego za jednego z najlepszych skrzypków na Podhalu. Po latach "grania na ludowo" zespół trafił do Opola i w roku 2005 na Festiwalu zajął I miejsce w konkursie Premier. Potem przyszły nagrody na festiwalu Top Trendy i nominacje do Fryderyków 2005. Muzycy Zakopower to doświadczeni instrumentaliści, nagrywający wcześniej z gwiazdami polskiego jazzu i pop-rocka - m.in. z Kayah i Bregovicem, braćmi Pospieszalskimi, Wojtkiem Waglewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Zbigniewem Preisnerem, Anną Tretter. Obok lidera - Karpiela-Bułecki - w zespole grają: Wojciech Topa, Bartek Kudasik i Józef Chyc-Scepon. Zakopower swoją spontanicznością i wspaniałym kontaktem z publicznością podbija od ubiegłego roku serca tysięcy słuchaczy.

Reżyseria koncertu: JACEK KĘCIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska