Problemy branży lotniczej uziemiły turystów. "Itaka" musiała skorygować siatkę połączeń czarterowych

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Branża lotnicza na całym świecie przeżywa obecnie problem związany z brakiem personelu.
Branża lotnicza na całym świecie przeżywa obecnie problem związany z brakiem personelu. ty_yang, pixabay.com
Branża lotnicza przeżywa olbrzymie trudności, spowodowane przede wszystkim brakiem personelu. Dotykają one również turystów z Polski. Z tego powodu Biuro Podróży „Itaka” zostało zmuszone do odwołania części wakacyjnych wyjazdów.

Biuro Podróży „Itaka”, które jest jednym z największych touroperatów w Polsce, w ubiegłym tygodniu poinformowało w mediach społecznościowych, że musi wprowadzić pilne zmiany w siatce połączeń czarterowych w tegorocznych wyjazdach wakacyjnych.

- Nie tyle anulowaliśmy wycieczki, co musieliśmy pilnie reagować na wycofanie się jednej z linii lotniczych, obsługującej kilka kierunków – wyjaśnia Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży „Itaka”, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. - To z kolei ma związek aktualną, niezwykle trudną sytuacją w międzynarodowej branży lotniczej, przeżywającej potężne braki kadrowe na większości stanowisk związanych z obsługą klientów. Naszym klientom zaproponowaliśmy oferty alternatywne, odkładając na później kwestię opłaconych, a niewykorzystanych świadczeń na miejscu (na przykład hotele, transfery).

Branża lotnicza, po redukcji etatów związanej z pandemią koronawirusa, obostrzeniami i ograniczeniem liczby podróżnych, nie zdążyła przygotować się na turystyczny boom tego lata, stąd właśnie trudności.

W przypadku „Itaki” problem dotknął kilkuset osób, co stanowi około 5 procent tygodniowych operacji czarterowych biura. To turyści, którzy wybrali takie kierunki jak: Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie, Gran Canaria), Grecja (Zakynthos), Tunezja (Djerba) i Egipt (Marsa Alam).

Sytuacja kryzysowa zaskoczyła polskiego touroperatora.

- Gdyby była do przewidzenia, to nie miałaby miejsca – zapewnia Piotr Henicz. - Problemy branży lotniczej mają wielki wpływ na działalność touroperatorów, także w Polsce. Nikomu tego nie życzę, jednak jestem przekonany, że prędzej czy później podobna sytuacja dotknie także innych touroperatorów działających w kraju.

Gdyż trudności branży lotniczej, to problem nie jednego biura podróży, ale globalny. Na przykład w Niemczech Lufthansa usunęła z rozkładów ponad 2 tysiące lotów w lipcu i sierpniu. Olbrzymie problemy, spowodowanie także brakami kadrowymi, przeżywają też m.in. brytyjskie linie lotnicze i lotniska.

Czy jest szansa na to, że sprawa z lotami się unormuje jeszcze podczas tegorocznych wakacji?

- Miejmy nadzieję, że tak. Potrzebujemy jeszcze tygodnia, żeby dopiąć wszystkie zmiany w siatce połączeń na sezon Lato 2022 – informuje Piotr Henicz. - Cała logistyka firmy jest aktualnie przekierowana na rozwiązanie zaistniałej sytuacji i obsługę objętych nią klientów.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie