Prof. Joachim Foltys o wynikach rankingu Złota Setka 2014

Edyta Hanszke
Prof. Joachim Foltys o wynikach rankingu Złota Setka 2014 Prof. Joachim Foltys jest dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
Prof. Joachim Foltys o wynikach rankingu Złota Setka 2014 Prof. Joachim Foltys jest dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Sławomir Mielnik
Rozmowa z prof. Joachimem Foltysem z Poltechniki Opolskiej, kierującym zespołem ekonomistów, którzy opracowywali dane z KRS-u i utworzyli rankingi "Złotej Setki" opolskich przedsiębiorstw.

Co można powiedzieć o kondycji opolskiej gospodarki po analizie wyników finansowych z 2013 i 2012 roku uzyskanych przez przedsiębiorstwa raportujące do KRS?

Druga edycja "Złotej Setki" pokazuje, iż kondycja opolskiej gospodarki ma się dobrze. Z uzyskanych wyników możemy chociażby zaobserwować wzrost rok do roku zysku netto przedsiębiorstw ujętych w rankingu czy też spadek wartości zapasów, jakie posiadają przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zwiększeniu przychodów ze sprzedaży. To optymistyczne determinanty pozwalające dobrze oceniać kondycję opolskich przedsiębiorstw ujętych w rankingu. Dobrym aspektem byłaby pogłębiona analiza a w oparciu o inne wskaźniki. Odrębnym zagadnieniem byłaby analiza, jaką prowadzą służby finansowe w kontekście wielkości odprowadzanych podatków i skorelowanej z aktualnym rankingiem. Szkoda, że nie udało nam się tego zrealizować.

Które branże wyróżniają się w tym zestawieniu i czy są to właśnie te, na które stawia region m.in. wskazując smart specjalizacje?
Branże wyróżniające reprezentują liderzy rankingu Filarów Opolskiej Gospodarki: Górażdże Cement, Grupa Azoty ZAK czy Brenntag Polska z branży produkcji przemysłowej i chemicznej. W pierwszej dwudziestcemamy również dwie bardzo znaczące dla regionu firmy rolnicze, mowa o Kombinacie Kietrz i Top Farms Głubczyce. Chociaż tak naprawdę nie można sobie wygenerować samemu smart specjalizacji. Przy planowaniu strategicznym przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rynek, z którym firmy współpracują  lub będą współpracowały i to zarówno w wersji klasycznej jak i cyfrowej.

Jak wypada porównanie tegorocznego rankingu z ubiegłorocznym (niektóre firmy wywindowały się, innych z pierwszej 10 zabrakło w czołówce). O czym może to świadczyć?
Istotą rankingu jest, że w ramach przyjętych kryteriów ustalamy pozycje rankingowe i jest rzeczą oczywistą, że analizując roczne dane finansowe opolskich przedsiębiorstw będzie między nimi następowała rotacja miejsc. Poprawa pozycji rankingowej rok do roku jest spowodowana uzyskaniem przez przedsiębiorstwa lepszych wskaźników finansowych niż rok wcześniej.

Czemu służy tworzenie takich rankingów?
Pokazanie potencjału opolskich przedsiębiorstw mających obowiązek sprawozdawczy w KRS. Kolejna edycja „setki” kontynuuje proces mapowania gospodarczego województwa opolskiego. Chociaż jak każdy model jest pewnym uproszczeniem, jednak pozwala decydentom na komparatystyczne prowadzenie przygotowań i wdrożenia strategii gospodarczych w miastach, powiatach, gminach czy też w województwie. Pozwala także się odnieść się do sytuacji gospodarczej w innych województwach i poszczególnych jej obszarach.

Jakie perspektywy na przyszłość mają opolskie firmy, które czynniki będą sprzyjać ich rozwojowi, a które mogą stać się zagrożeniem?
Wartości obliczonych wskaźników w porównaniu z rokiem ubiegłym są lepsze, co daje przesłankę do twierdzenia, iż perspektywy na przyszłość są dobre, ale trzeba pamiętać, że dzisiaj przedsiębiorstwa działają w gospodarce globalnej i właśnie sytuacja na rynkach międzynarodowych będzie w głównej mierze wpływała na kondycję opolskiej gospodarki.

Bardzo interesującym byłaby analiza wykorzystania środowiska cyfrowego (wirtualnej przestrzeni gospodarczej ) w  funkcjonowaniu przedsiębiorstw województwa opolskiego jako tego zjawiska na rynku globalnym, który bardzo dynamizuje (zarówno w sensie pozytywnym jak negatywnym) a jednocześnie determinuje funkcjonowanie opolskich przedsiębiorstw.

Ważna byłąaby także analiza funkcjonowania mikro przedsiębiorstw (ich liczba dochodzi do 90%  wszystkich funkcjonujących na rynku opolskim ) w tym zakładów rzemieślniczych (zrzeszonych w Opolskiej Izbie Rzemieślniczej ). Kondycja tych mikroprzedsiębiorstw w bardzo znacznym stopniu decyduje o charakterze  lokalnego rynku województwa opolskiego

Po raz kolejny z badań wynika, że silne ośrodki to Opole i Kędzierzyn-Koźle. Co to oznacza i czy to dobrze, że mamy dominujące ośrodki, czy też lepsze byłoby równomierne rozproszenie znaczących dla opolskiej gospodarki firm?

I tak, i nie. Koncepcja zrównoważonego rozwoju przytaczana i wdrażana w województwie opolskim przez decydentów i wybranych ekspertów samorządu, jest tylko jedną z koncepcji. Inne województwa wdrażają odmienną strategię np. strategie liderów lokalnych. Analiza porównawcza co najmniej tych dwóch koncepcji pozwoli na odpowiedź na zadane pytanie.

Jaki wniosek płynie z analizy struktury własnościowej opolskich przedsiębiorstw?

Przeważająca większość, bo aż 75% to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Osobnym pytaniem jest, na ile zdefiniowane spółki, są spółkami „córkami”  koncernów operujących na rynku globalnym , a  tylko dla dywersyfikacji ryzyka funkcjonowania koncernu zdefiniowano takie spółki w województwie opolskim .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska