Profesor Politechniki Opolskiej Grzegorz Królczyk nagrodzony za wybitne osiągnięcia Honorowym Medalem im. Tadeusza Sendzimira

na podst. mat. PO
Działalność zawodowa pracownika Wydziału Mechanicznego PO obrazuje zasadę „od nauki do biznesu”.
Działalność zawodowa pracownika Wydziału Mechanicznego PO obrazuje zasadę „od nauki do biznesu”. Sławoj Dubiel
Opolski naukowiec - dr hab. Grzegorz Królczyk - znalazł się w gronie najwybitniejszych twórców techniki i organizatorów ruchu innowacji w Polsce.

Profesor Politechniki Opolskiej, pracownik Wydziału Mechanicznego został nagrodzony Honorowym Medalem im. Tadeusza Sendzimira za wybitne osiągnięcia. Medale przyznawane są przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, w porozumieniu z dr. Michałem Sendzimirem, synem wybitnego polskiego wynalazcy inż. Tadeusza Sendzimira (1894 - 1989 ).

Medale przyznawane są najwybitniejszym twórcom techniki i organizatorom ruchu innowacji w Polsce. Do tej pory otrzymało je 311 osobistości z dziedziny nauki i techniki oraz instytucje zasłużone dla rozwoju innowacji. W tym roku medale zostaną wręczone podczas XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy IWIS (stowarzyszenia - red.), 16 października, na Politechnice Warszawskiej.

Grzegorz Królczyk - jak podają „Wiadomości Uczelniane PO” - urodził się w Krapkowicach w 1978 r. W 2003 r. ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Opolskim, w 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych nadany przez radę Wydziału Mechanicznego PO, a w 2015 r. habilitację na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

Praktyczne doświadczenie inżynierskie zdobywał pracując firmach produkcyjnych na rożnych stanowiskach: kierownik Działu konstrukcji i technologii, inżynier produktu, kierownik produkcji, dyrektor ds. produkcji czy inżynier powierzchni. W praktyce realizował zasadę „od nauki do biznesu” m.in. wdrażając do produkcji pompy perystaltyczne (stosowane m.in. do cieczy lepkich), opryskiwacze do rozpylania środków ochrony roślin, urządzenia ciśnieniowe stosowane m.in. w zakładach chemicznych.

Profesor udowadniał też wielokrotnie swoją skuteczność w pozyskiwaniu pieniędzy na innowacyjne projekty, m.in. pompę membranową o 20 proc. wydajniejszą i 5 dB cichszą. Był też autorem i kierownikiem projektu badawczego, którego efektem było utworzenie na PO jednego z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów metrologii powierzchni. W ramach realizowanych tam badań zainicjował utworzenie międzynarodowej sieci naukowej, w której skład wchodzi kilkudziesięciu naukowców z 17 krajów.

Opolanin jest też autorem i współautorem 180 publikacji naukowych, 30 opracowań i zastosowań przemysłowych oraz 110 ekspertyz dla instytucji publicznych. O jego autorytecie świadczy m.in. udział w komitetach naukowych wielu czasopism.

Głównymi kierunkami działalności naukowej prof. Królczyka jest analiza i doskonalenie procesów produkcyjnych, metrologia powierzchni i inżynieria powierzchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska