Program 500 Plus. Ponad 500 zaległych wniosków zostało do rozpatrzenia służbom wojewody na dzieci rodziców przebywających za granicą

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W styczniu br. Opolski Urząd Wojewódzki przejął od marszałka tzw. koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, a wraz z nią 4772 wnioski o przyznanie świadczenia z programu 500+. Po 7 miesiącach zostało jeszcze 503, w sprawie których nie wydano decyzji.

Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim przypomina, że w styczniu br. służby wojewody przejęły tzw. koordynację prowadzoną dotychczas na zlecenie rządu przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu, instytucję podlegającą pod marszałka.

Do OUW trafiła też większość pracowników zajmujących się wcześniej tymi zadaniami w ROPS. Przejęcie miało spowodować, że wnioski będą rozpatrywane szybciej - wiele rodzin czekało na decyzję miesiącami, a służby marszałka tłumaczyły się, że procedury trwają długo, pracowników jest za mało i są za słabo wynagradzani - mieli otrzymywać najniższe pensje krajowe - stąd częsta rotacja kadr.

Koordynacja polega na ustaleniu, które państwo ma obowiązek wypłacenia różnego rodzaju świadczeń w przypadku, gdy osoby składające wnioski pracują lub przebywają poza granicami Polski. Ponieważ wysokość i zakres pomocy różni się w różnych państwach europejskich, ale nie może być dublowane, konieczne jest ustalenie, który kraj powinien wypłacić świadczenie.

- Razem z pracownikami przejęliśmy 12 278 nierozpatrzonych wniosków, w tym 7506 dotyczących świadczeń rodzinnych i 4772 dotyczących świadczenia wychowawczego 500+ - wylicza Mieczysław Wojtaszek.

Od 1 stycznia do OUW wpłynęły nowe wnioski: 1929 w sprawie świadczeń rodzinnych i 1864 w sprawie 500+.

- Od stycznia do 7 sierpnia wojewoda wydał 10 699 decyzji, z czego 4943 ze świadczeń rodzinnych, w tym zaległych - 4039 - informuje dyrektor Wojtaszek.

W sprawie świadczenia wychowawczego wydano 5726 decyzji, z czego 4662 zaległych. Jak zauważa Adrian Brzoza, kierownik zespołu zajmującego się koordynacją w OUW, liczba decyzji nie jest równoznaczna liczbie wniosków.

Do rozpatrzenia zostało 4014 wniosków w sprawie świadczeń rodzinnych (w tym 2755 zaległych) i 999 wniosków o świadczenie wychowawcze, w tym są 503 sprawy zaległe, gdzie toczą się postępowania).

Dyrektor Mieczysław Wojtaszek deklaruje, że urzędnicy uporają się z wydaniem decyzji do października br., kiedy rozpocznie się kolejny okres rozpatrywania wniosków o świadczenia wychowawcze i rodzinne. Na początku roku urząd zapowiadał, że uporządkuje zaległe sprawy do końca czerwca br.

Kierownik Adrian Brzoza zaznacza, że może być tak, że nie wszystkie sprawy uda się zakończyć decyzjami. Szczególnie te, których wnioskodawcy nie są zainteresowani uzupełnieniem wniosków o niezbędne dokumenty.

OPOLSKIE INFO - 10.08.2018

Jakie długi mają mieszkańcy województwa opolskiego i firmy w regionie? Krajowy Rejestr Długów podsumował zadłużenie Opolan. Polacy wpisani do rejestru mają do oddania 53 miliardy złotych. W bazie widnieje aż 2,71 mln niesolidnych płatników. Opolanie muszą oddać ponad 1,1 mld złotych, a w bazie niesolidnych płatników jest blisko 60 000 osób i firm z Opolskiego.

Jakie długi mają Opolanie? Krajowy Rejestr Długów wyliczył, ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska