Program zapobiegania próchnicy u przedszkolaków ruszy w Opolu

Artur  Janowski
Artur Janowski
Urzędnicy szacują, że rocznie programem profilaktycznym będzie objętych około 2 tysięcy przedszkolaków. Niestety wielu z nich dopiero w przedszkolu uczy się prawidłowego mycia zębów.
Urzędnicy szacują, że rocznie programem profilaktycznym będzie objętych około 2 tysięcy przedszkolaków. Niestety wielu z nich dopiero w przedszkolu uczy się prawidłowego mycia zębów. Wojciech Barczyński
To konieczne, bo już u ponad połowy naszych maluchów można znaleźć chore zęby.

Tak wynika z badań, które prowadzono w ostatnich latach wśród 5-latków, uczęszczających do przedszkoli w Opolu.

Niestety to nie tylko problem w naszym mieście. Dzieci przedszkolne nadal bywają rzadko pacjentami gabinetów stomatologicznych. Wciąż panuje błędne przekonanie, że zęby mleczne nie są ważne.

Bardzo często przyczyną próchnicy u dzieci jest brak umiejętności dbania o zęby, a także brak nawyków wyniesionych z domu. Obecnie zdarza się, że nawet 7-letnie dzieci już mają początki próchnicy w zębach stałych.

- M.in. dlatego przygotowaliśmy nowy program profilaktyczny, właśnie z myślą o przedszkolakach - mówi Mirosław Pietrucha, zastępca prezydenta Opola. - Poprzedni dotyczył wyłącznie 5-latków. Obecnie proponujemy, aby obejmował również dzieci w wieku 6 lat. To spowoduje, że skuteczność programu wzrośnie.

Urzędnicy szacują, że akcji „Biały ząbek” co roku będzie mogło wziąć udział do dwóch tysięcy przedszkolaków nie tylko z miejskich przeszkoli, ale także niepublicznych.

„Biały ząbek” zakłada przeprowadzenie oddzielnych spotkań edukacyjnych w dla rodziców, dla dzieci, a także przeprowadzenie przeglądu zębów u dzieci w przedszkolach przez stomatologa, zatrudnionego przez realizatora programu.

Celem akcji ma być nie tylko sprawdzenie stanu zębów, ale też przekonanie dzieci do codziennego dbania o nie, czy zachęcenie do przestrzegania diety, bo niestety do dziś nadal nie wszyscy wiedzą, że np. słodycze, czy słodkie napoje niszczą zęby.

Dzieci mają się też dowiedzieć, że powinny co najmniej dwukrotne w ciągu dnia szczotkować zęby pastą z fluorem.

- Działania profilaktyczne będą realizowane od tego roku, a ich szacunkowy koszt to około 25 tysięcy złotych rocznie, to niewiele biorąc pod uwagę, ile kosztuje leczenie próchnicy - przekonuje Pietrucha.

Program zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł u dzieci w wieku przedszkolnym „Biały ząbek” ma być finansowany z budżetu miasta. Decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta w czwartek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska