Projekt OPS w Nysie. Szkolenia i staże przybliżyły nysan do znalezienia pracy

Edyta Hanszke
Uczestnicy projektu z Nysy m.in. brali udział w różnych kursach i szkoleniach zawodowych.
Uczestnicy projektu z Nysy m.in. brali udział w różnych kursach i szkoleniach zawodowych. archiwum OPS
668 klientów Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie skorzystało przez 7 lat z projektu przygotowującego ich m.in. do podjęcia pracy. Tylko w minionym roku z projektu realizowanego przez nyski OPS skorzystały 103 osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.

OPS zaproponował im indywidualne konsultacje z psychologiem i doradcą zawodowym, zajęcia w Klubie Integracji Społecznej prowadzone przez specjalistów (doradcę zawodowego, informatyka, specjalistę ds. zakładania spółdzielni socjalnej, radcę prawnego).

72 osoby wzięły udział w kursach  i szkoleniach zawodowych: dla nowoczesnego handlowca, pracownika biurowego, kucharza, opiekuna, technologa robót wykończeniowych w budownictwie, magazyniera z obsługą wózka jezdniowego, a 53 osoby skierowano na staże zawodowe.

W sumie od 2008 roku w projekcie systemowym finansowanym z pieniędzy unijnych, a realizowanym przez OPS w Nysie skorzystało 668 osób, w tym 122 niepełnosprawne.

- Celem projektu, z którego korzystały osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo oraz uczące się, było zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym i zwiększenie szans na zdobycie zatrudnienia - mówi Marta Czepiel z OPS w Nysie. - A na przykład w 2013 roku na ponad 90  uczestników tego projektu, 15 udało się zdobyć pracę po zakończeniu szkoleń i staży - dodaje. Nyski OPS co roku korzystał z możliwości sfinansowania zajęć dla swoich podopiecznych.

W sumie ze specjalnie przeznaczonej puli unijnych pieniędzy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2008 - 2014 skorzystały 63 OPS-y w województwie opolskim. Nie wszystkie realizowały projekty rok do roku przez cały czas finansowania. Kamila Ferdyn, wicedyrektor OPS w Nysie, wyjaśnia, że procedury były skomplikowane i wymagały dużego zaangażowania zespołu pracowników prowadzących i rozliczających projekty.

4951 osób (na koniec pierwszego półrocza ub.r.) rozpoczęło udział w projektach aktywizacyjnych realizowanych przez OPS-y w regionie, a ukończyło je 4338 osób. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, który dysponował pulą pieniędzy, miał do podziału 43,7 mln zł, a do 30 listopada ub.r. podpisał umowy na projekty warte 41,5 mln zł.

Renata Cygan, wicedyrektor WUP w Opolu mówi, że pieniądze były przeznaczone na aktywizację społeczną i zawodową klientów ośrodków, tworzenie spółdzielni socjalnych, podnoszenie kwalifikacji, tworzenie Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

W nowej rozpoczętej perspektywie unijnej OPS-y, które będą chciały prowadzić podobne projekty, będą musiały startować z wnioskami w konkursach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska