Projektujemy ogród wiejski

Flor Bud
W ogrodzie wiejskim rośliny powinny być sadzone piętrowo. Należy je dobrać, tak by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W ogrodzie wiejskim rośliny powinny być sadzone piętrowo. Należy je dobrać, tak by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Flor Bud
Ogród wiejski to propozycja dla osób, które mają czas na prace na zagonach i grządkach

Ogród wiejski - idealnie pasuje do popularnych w naszym regionie domów "ślązaków", budynków o spadzistych dachach i charakteryzujących się gankowym wejściem. - Taka tradycyjna architektura wymaga też tradycyjnej oprawy z zieleni - mówi Izabela Najwer z firmy Flor Bud w Czarnowąsach. - Ważne, aby tak zaprojektować ogród, żeby roślinność zlewała się z krajobrazem. Stosuje się też piętrowe nasadzenia roślin.

Ogród wiejski jest dość swobodny. To feeria barw kwiatów rosnących na rabatach o nieregularnych kształtach. To także ogród, gdzie jest miejsce na zakątki sentymentalne: altanki, pergole, ławeczki, oczka wodne i minifontanny z szumiącą wodą.
- W ogrodzie wiejskim można też wykorzystać elementy kamienne - ale bardziej pasują tu wapienie niż granity i marmury - doradza Izabela Najwer. - Kamienie można łączyć z roślinami skalnymi. Można też w wybranych zakątkach postawić ceramiczne donice robione na "gliniaki" czy naczynia stylizowane na gospodarcze, a obsadzone kolorowymi roślinami.

Bardzo popularne w ogrodzie wiejskim są byliny. Ich rabaty powinny być tak skonstruowane, aby w grupie znalazło się kilka dominujących kwiatów, a pozostałe rośliny stanowią tylko ich uzupełnienie.
- Pamiętajmy, że rabata najlepiej wygląda, gdy poszczególne gatunki lub odmiany zakwitają w różnych porach roku - dodaje ekspert.
Rośliny cebulkowe, takie jak pierwiosnki czy krokusy, kwitną już późną zimą, jesienne astry zaś - na końcu jesieni.
Popularne w ogrodach wiejskich są też rośliny zadarniające, które wypełniają wolne przestrzenie między rabatami.

Dobrze jest w rabacie bylinowej znaleźć miejsce na zioła. Bo zielnik to nieodłączny element wiejskiego ogródka.
- Zioła mają nie tylko zastosowanie praktyczne w kuchni - mówi Izabela Najwer. - One też ładnie kwitną i roztaczają wspaniałe zapachy.
Należy pamiętać, że większość ziół lubi stanowiska nasłonecznione, bo dzięki słońcu są aromatyczne. Powinny być osłonięte od wiatru. Zioła najlepiej rosną w próchniczej i łatwo nagrzewającej się glebie i nie trzeba ich specjalnie nawozić, bo może to spowodować utratę ich aromatu.
Choć nie sadzimy wymagających i chimerycznych roślin o rodowodzie egzotycznym (wyglądałyby nienaturalnie) - to i tak na grządkach czeka nas sporo pracy ogrodniczej. Aby ograniczyć zachwaszczenie (a więc i czas, i wysiłek, jaki pochłonie plewienie ogrodu), rabaty można wyłożyć geowłókniną, wysypać cienką warstwę kory, czy kamyczków. Rzadziej stosuje się jednak takie geowłókninowe zabezpieczenia na warzywniakach i te trzeba plewić.

Warzywniak, choćby w wersji mini, to obowiązkowy element ogrodu w stylu wiejskim. Nawet te rośliny, które zjadamy niemal wprost z krzaczka czy grządki - mogą być ozdobą ogrodu. Sałata na przykład występuje w wielu odmianach, różniących się fakturą liścia. Piękne i rozłożyste są liście jarmużu i pietruszki, zaś karczochy bardzo ładnie kwitną. Warto posadzić dynie, kabaczki, patisony i bakłażany - one mają ładne kwiaty i owoce. Dekoracyjne owoce mają też fasole. Pamiętajmy, że warzywniak powinien znajdować się w miejscu nasłonecznionym.

Posiadanie domu w sielskim stylu zobowiązuje do zaprojektowania ogrodu o wiejskim charakterze, a taki ogród narzuca styl ogrodzenia. Przy nim nie sprawdzą się płoty kute i ozdobne. Najlepiej wybrać te proste, drewniane lub sztachetowe. Ewentualnie - kamienne, najlepiej z wapieni.

Ważne

Przykładowo sadzimy:

Byliny i rośliny jednoroczne oraz dwuletnie: rudbekie, słoneczniczki szorstkie, astry, dalie, malwy, słoneczniki, chabry, dzwonki, lilie, liliowce, łubin, maki, naparstnice, ostróżki, piwonie, złocienie, groszek pachnący.

Do dzielenia stref ogrodu (np. przy pergolach, lekkich kratkach czy elementach małej architektury) - dynie ozdobne, powojniki, róże pnące, winorośl.

Przy fasadach, murach - winobluszcz.

Krzewy: forsycje, jaśminowce, kaliny, lilaki (zwane bzami) oraz róże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska