Prokuratura sprawdzi dwie listy wyborcze do opolskiego sejmiku

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wzbudziły one wątpliwości komisji wyborczej. Chodzi o listy dwóch różnych komitetów. Według naszych informacji, jednym z nich jest PO.

Do Prokuratury Rejonowej w Opolu trafiły we wtorek dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 248 Kodeksu karnego. To przestępstwo polegające na nadużyciu podczas sporządzania list z podpisami obywateli.

- Osobiście złożyłam te zawiadomienia w prokuraturze - mówi Anna Kurdej-Michniewicz, pełnomocnik marszałka województwa opolskiego ds. wyborów. - Zawiadomienia dotyczą dwóch komitetów wyborczych wystawiających kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego i jednej z list każdego z nich. Nie mogę jednak ujawnić, o które komitety wyborcze chodzi.

Takich informacji nie chciał też udzielić przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Opolu, sędzia Tomasz Mikołajczyk.

Z dobrze poinformowanego źródła wiemy jednak, że chodzi m.in. o listę Platformy Obywatelskiej w okręgu olesko-kluczborsko-namysłowskim. To z tego okręgu startuje m.in. obecny marszałek województwa Andrzej Buła.

- Pierwsze słyszę. O niczym takim nie wiem, więc nie mogę tego potwierdzić - zarzeka się Daniel Palimąka, rzecznik PO w Opolu.

Drugim komitetem, którego lista wzbudziła wątpliwości komisji wyborczej, jest prawdopodobnie KWW Demokracja Bezpośrednia.
Mimo zastrzeżeń komisji, listom nic jednak nie grozi. Jak udało nam się ustalić, chodzi o drobne uchybienia. Wojewódzka Komisja Wyborcza miała wątpliwości dotyczące autentyczności podpisów oraz kwestii związanych z adresami i numerami pesel. Dotyczy to - jak nam powiedziano - "marginalnej, symbolicznej" liczby. W jednym przypadku chodzi o dwa podpisy, a na drugiej liście wątpliwości budziło 13 podpisów.

Zdaniem członków WKW, nie będzie to miało wpływu na rejestrację list wyborczych. Ponieważ jednak wątpliwości były, nie ma znaczenia, czy dotyczyły jednego czy kilkunastu podpisów, dlatego sprawę oddano do rozstrzygnięcia śledczym.

- Jeśli nawet prokuratura dopatrzy się pewnych nieprawidłowości, to zebranych podpisów poparcia jest na tyle dużo, że nie zmieni to już istniejącego stanu - podkreśla Anna Kurdej-Michniewicz. - Oba komitety wyborcze są już zarejestrowane i ustalenia prokuratury nie będą miały wpływu na ewentualne decyzje komisji wyborczej o unieważnieniu rejestracji list.

Kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego zgłosiło 12 komitetów wyborczych, z tego siedem we wszystkich pięciu okręgach, a dwa tylko w jednym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska