Protesty rodziców w sprawie nowej siatki szkół nic nie dały

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Rodzice uczniów z Kowali i Przedmościa na sesji rady miejskiej w Praszce.
Rodzice uczniów z Kowali i Przedmościa na sesji rady miejskiej w Praszce. Mirosław Dragon
Kuratorium Oświaty w Opolu przyznało rację gminom Praszka i Olesno mimo protestów i wniosków rodziców z wiosek.

Protesty w gminie Praszka

Dwie wioski w gminie Praszka pokłóciły się o szkołę. Kowale i Przedmość chciały przy okazji reorganizacji szkół powiększyć swoje podstawówki. Wysłali wnioski do Kuratorium Oświaty, ale kurator nie poparł żadnej ze stron sporu.

Kilka lat gmina Praszka przeprowadziła restrukturyzację gminnej sieci szkół. Najmniejsze wiejskie szkoły zmniejszyła do 3-klasowych.

Dzieci z Kowali i Przedmościa od tamtego czasu uczą się razem. W Przedmościu uczą się dzieci z klas I-III z obu wiosek, a w Kowalach klasy IV-VI.

Od 1 września podstawówki w całej Polsce po reformie oświaty zostaną jednak powiększone do 8-klasowych.

Mieszkańcy Kowali zażądali powiększenia szkoły w ich wiosce do 8-klasowej. Mieszkańcy Przedmościa chcieli, żeby klasy nadal były dzielone po połowie, czyli żeby w ich szkole były klasy I-IV.

Mieszkańcy obu wiosek wysłali wnioski do Kuratorium Oświaty w Opolu. Opolski kurator oświaty Michał Siek odpisał im, że zaopiniował już pozytywnie projekt uchwały w sprawie reorganizacji szkół, przedstawiony przez radę miejską w Praszce.

Praszkowscy radni przegłosowali, że w szkole w Przedmościu nadal będą klasy I-III, a w szkole w Kowalach IV-VIII. Taki podział poparli wszyscy radni oprócz przedstawicieli Przedmościa i Kowali.

Kurator oświaty nie zgodził się jednak na wszystkie propozycje władz Praszki. Wcześniej nie wyraził zgody na planowane przez burmistrza Praszki połączenie szkół podstawowych nr 3 i 4 w Praszce, i przeniesienie ich do dzisiejszego gimnazjum gminnego.

W rezultacie we wszystkich trzech budynkach od 1 września będą nadal działały szkoły. Przy czym szkoła podstawowa nr 3 w Praszce będzie miała dwa budynki: aktualny przy ul. Fabrycznej oraz dzisiejsze gimnazjum przy ul. Listopadowej.

Zobacz, jak będzie wyglądała sieć szkół w gminie Praszka od 1 września 2017 r. po reformie szkolnictwa.

Protesty w gminie Olesno

Kuratorium Oświaty przyznało też rację burmistrzowi Olesna w sporze z rodzicami uczniów w Wojciechowie, Wachowie i Sowczycach.

Rodzice nie zgadzali się, żeby dzieci z ich wiosek po reorganizacji sieci szkół dojeżdżały do szkoły do Olesna.

Tymczasem władze Olesna zaplanowały, że w okresie przejściowym, w latach szkolnych 2017-19 uczniowie klas VII i VIII z podoleskich wiosek mają chodzić do nowo utworzonej szkoły podstawowej nr 1 w Oleśnie (czyli dzisiejszego gimnazjum nr 1).

Od 2019 r. w szkołach w Wojciechowie, Wachowie i Sowczycach będą klasy I–IV, a starsi uczniowie będą dowożeni do Olesna.

Najgłośniej przeciwko tym planom protestowali rodzice z Wojciechowa. Dotarli nawet o Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ale w końcu poddali się.

- Mimo naszych protestów już i tak dokonano zmian, a my byliśmy tylko obrażani - mówią mieszkańcy Wojciechowa.

Zobacz, jak będzie wyglądała sieć szkół w gminie Olesno od 1 września 2017 r. po reformie szkolnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska