Pruski styl inspiruje

Redakcja
Planując termomodernizację budynku, warto przy okazji zadbać o estetyczną stronę projektu i odnowić elewację.

Planując ocieplenie domu, można mu przy okazji poprawić wygląd zniszczonej elewacji. Dzięki drewnianym elementom może ona imitować pruski mur.

- Technologia wykonania ocieplenia budynku nie jest zbyt skomplikowana - twierdzi Krystian Dusza, ekspert z Grupy Atlas. - Pewnym utrudnieniem będzie nie tyle prawidłowe wykonanie modernizacji, co nadanie elewacji charakteru konstrukcji szkieletowo-ryglowej, zwanej potocznie murem pruskim. Praca ta wymaga precyzji, dlatego warto powierzyć ją doświadczonej ekipie.

Dobrym izolatorem ciepła jest styropian. Jego grubość powinien ustalić architekt, dlatego przed przystąpieniem do zasadniczych prac trzeba przygotować projekt.

Po przyklejeniu do ściany budynku płyt styropianowych zaprawą - na przykład Atlas Hoter S - w płytach należy wyciąć korytka w miejscach, w których będą zamontowane deski. Należy tak wykonać wycięcie, żeby pod deską znajdowała się warstwa izolacyjna styropianu. Na przygotowane płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejącą Atlas Hoter U i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego, otrzymując tzw. warstwę zbrojoną, która stanowi podłoże pod wyprawę tynkarską. Po jej związaniu i ułożeniu podkładowej masy tynkarskiej mocuje się przygotowane wcześniej deski do muru na metalowe kotwy, poprzez styropian i tulejki dystansowe z tworzywa.

Szczeliny między bokami desek a styropianem należy wypełnić masą uszczelniającą, na przykład silikonem. Po zabezpieczeniu desek folią malarską można przystąpić do ostatniego etapu. Na zagruntowanej podkładową masą tynkarską warstwie zbrojonej nakłada się cienkowarstwową wyprawę tynkarską. Zamiast tynkiem przestrzenie między deskami można obłożyć płytkami klinkierowymi. Metalowe wkręty w deskach można zamaskować za pomocą ociosanych drewnianych kołków.

- Deski powinny być sezonowane i klejone, aby uniknąć ich późniejszego odkształcania, a przed położeniem - zaimpregnowane - podkreśla Krystian Dusza. - Są też zwolennicy stosowania naturalnych desek, które - spękane - sprawiają wrażenie starych, ale to już kwestia gustu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska