Przedstawiciele Umicore zadeklarowali poszerzenie inwestycji w Nysie. Wezmą nie 40, a 70 hektarów i wybudują dodatkowo farmę fotowoltaiczną

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Siedziba Umicore w Olen w Belgii.
Siedziba Umicore w Olen w Belgii. archiwum firmy
W środę w Warszawie odbyło się spotkanie minister Jadwigi Emilewicz z przedstawicielem belgijskiej firmy Umicore, która zdecydowała się zainwestować w Nysie.

Grupa Umicore zadeklarowała rozszerzenie planów inwestycyjnych w strefie w Radzikowicach pod Nysą - informuje posłanka PiS Katarzyna Czochara, która także uczestniczyła w dzisiejszym spotkaniu. - Zamiast 40 hektarów jest gotowa kupić 70 i na dodatkowych 30 hektarach wybudować farmę fotowoltaiczną - dodaje posłanka.

Farma miałaby służyć na potrzeby firmy, ale także energia w niej wytwarzana miałaby być sprzedawana do sieci energetycznych, dlatego w dzisiejszym spotkaniu uczestniczył też przedstawiciel firmy energetycznej Tauron.

Szczegóły tego powiększonego projektu mają zostać omówione w przyszłym tygodniu, ale jak zapewnia Katarzyna Czochara oznacza to i większe nakłady inwestycyjne i większą liczbę miejsc pracy.

Przypomnijmy, że Grupa Umicore zapowiedziała wcześniej, że zainwestuje w Nysie 660 mln euro, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Radzikowicach.

Miałby tam powstać zakład produkujący nowej generacji baterie litowo-jonowe do zasilania pojazdów elektrycznych. Inwestycja ma być warta 660 mln euro, a zatrudnienie ma w niej znaleźć co najmniej 400 osób.

Grupa Umicore podała w komunikacie, że planowana w Nysie instalacja będzie opierać się na „najnowocześniejszych i zastrzeżonych technologiach produkcyjnych opracowanych w celu spełnienia najwyższych standardów wydajności i jakości w branży motoryzacyjnej”.

Posłanka PiS dodaje, że inwestor zadeklarował, że do realizacji projektu wybierze polskie firmy. - Budowa miałaby ruszyć jeszcze w tym roku i trwać około roku - wyjaśnia Katarzyna Czochara.

Firma podała, że chciałaby rozpocząć dostawy pod koniec 2020 r. Umicore podkreśla, że Nysa znajduje się w pobliżu europejskich klientów firmy i ma zapewnić dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną.

W pierwszej fazie inwestycji ma zostać stworzonych 400 miejsc pracy. „Lokalne władze i Umicore dążą do zbudowania długotrwałej, obopólnie korzystnej relacji, zapewniając tym samym stabilne środowisko dla pierwszej w Europie znaczącej fabryki materiałów katodowych” – zaznaczono w informacji prasowej firmy.

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, rozwijający dział elektormobilności. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są w motoryzacji m.in. w bateriach do e-aut.

W roku 2017 grupa wygenerowała obrót w wysokości 12,3 miliarda euro. Obecnie zatrudnia 9 700 osób. Umicore działa już na rynku polskim – w 2014 roku zdecydowała o budowie fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie. Inwestycja ta warta była 160 mln zł. Została otwarta w 2016 roku.

Jak informuje Umicore, jej działalność koncentruje się na obszarach zastosowań, w których niezbędna jest wiedza specjalistyczna z zakresu materiałoznawstwa, chemii i metalurgii. Większość swoich przychodów firma przeznacza na badania i rozwój.

W opublikowanym 1 czerwca komunikacie dotyczącym nowej fabryki w Nysie Grupa Umicore poinformowała również o decyzji dotyczącej budowy nowego Centrum Kompetencji Procesowych w jej siedzibie w Olen w Belgii, gdzie już prowadzi jedno z największych centrów badawczo-rozwojowych. Centrum to ma wzmocnić pozycję Umicore w zakresie innowacyjnych, energooszczędnych procesów produkcyjnych, które zostaną zastosowane w zaawansowanych technologicznie instalacjach na całym świecie. Inwestycja ta ma zostać uruchomiona pod koniec 2019 r.

"Obie decyzje są głównymi kamieniami milowymi dla Umicore i znacząco przyczynią się do inicjatywy Unii Europejskiej w celu promowania wiodącego przemysłu akumulatorowego opartego na innowacyjnych technologiach i zrównoważonym łańcuchu dostaw" – uznał cytowany w informacji Marc Grynberg, dyrektor generalny Umicore.

Posłanka Czochara dodała, że rekomendowanie inwestorowi Nysy to realizacja rządowej polityki wyrównywania szans gospodarczych dla słabiej rozwiniętych regionów. - Zabiegam o to, żeby po wybudowaniu obwodnicy Prudnika także tam przygotowano odpowiednie tereny inwestycyjne z myślą o tak dużych firmach - zapewniła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska