Przedświąteczna gorączka sprzyja oszustom, złodziejom i włamywaczom

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przedświąteczny czas to okres „wytężonej pracy” kieszonkowców.
Przedświąteczny czas to okres „wytężonej pracy” kieszonkowców. Marcin Osman
Przed świętami kwitnie handel w internecie. Polując na atrakcyjne prezenty, łatwo możemy paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. To również okres wytężonej pracy kieszonkowców.

Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla na portalu aukcyjnym zamówił telefon komórkowy wart 1,6 tys. zł, inny Opolanin wykrywacz do metali za 1,5 tys. zł. Obaj wpłacili pieniądze na wskazane konto, jednak do dzisiaj nie otrzymali towaru.

- Coraz chętniej kupujemy w sklepach internetowych i w wirtualnym świecie wydajemy coraz więcej pieniędzy, bo nie ruszając się z fotela, możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu - mówi nadkomisarz Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Ale jesteśmy też w sieci narażeni na różne zagrożenia. Dlatego warto takie zakupy robić z głową.

Przedświąteczny czas to również niestety okres wytężonej pracy kieszonkowców. W ferworze zakupów tracimy czujność i zapominamy, by zwrócić uwagę na portfel, torebkę, klucze do samochodu czy mieszkania.

- A złodzieje tylko na to czekają - przestrzega Marzena Grzegorczyk. - Bezbłędnie wybierają ofiary. Każdego roku apelujemy o ostrożność, ale ludzie, dopóki nie zostaną okradzeni, puszczają nasze apele mimo uszu, uznając, że ich ten problem nie dotyczy.

Dlatego biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wpadło na pomysł nakręcenia filmu pokazującego, jak łatwo paść ofiarą złodzieja. Nakręciła go Telewizja Polska w Opolu. Oto rodzina wybiera się do jednego z marketów. Podjeżdżają na parking, wysiadają. Dzieci nie domykają drzwi auta, a dorośli tego nie sprawdzają, w kabinie zostawiają tablet, nawigację i inne cenne przedmioty. Do tego ojciec rodziny nieopatrznie wkłada portfel do tylnej kieszeni spodni.

Po udanych zakupach rodzina idzie do kasy. I tu okazuje się, że nie ma czym zapłacić, bo portfel zniknął. Zakupy trzeba więc... oddać. A na parkingu kolejna niemiła niespodzianka: w aucie też buszował złodziej. Zniknął tablet, nawigacja i inne cenne przedmioty.

- Mamy nadzieję, że ten film uzmysłowi ludziom, jak łatwo paść ofiarą przestępstwa, ale również to, że przy odrobinie roztropności, możemy się przed tym zagrożeniem ustrzec - mówi Marzena Grzegorczyk.

Jak nie dać się okraść

>Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca.
>W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki.
>Torebkę zamykaj i noś z przodu.
>Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami. W razie kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
>Przed wyjściem na zakupy dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
>Jeśli wyjeżdżasz na święta, poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na twoje mieszkanie
>Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
>Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą.
>Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu - literki “https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska