Przemysł cementowy w Polsce stoi w obliczu wielu wyzwań. Rozmawiano o nich w cementowni Górażdże

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W cementowni Górażdże odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce
W cementowni Górażdże odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce Mateusz Majnusz
Politycy wszystkich partii mówią jednym głosem – branża cementowa jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Jednak przed tym sektorem stoi obecnie szereg wyzwań, w tym m.in. ceny energii oraz uprawnień do emisji CO2.

O problemach polskiego sektora cementowego rozmawiał we wtorek Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce. Miejsce posiedzenia nie było przypadkowe. Odbyło się ono bowiem na terenie cementowni Górażdże, która jest największą cementownią w Europie.

- Rozmawiamy dziś o problemach i wyzwaniach, które wiążą się z funkcjonowaniem branży cementowanej w Polsce. Wynikają one z polityki klimatycznej, z którą jako branża w pełni się utożsamiamy i chcemy ją realizować. Przemysł cementowy nie jest jednak w stanie samodzielnie zrealizować całości procesu bez wsparcia odpowiedniej legislacji – tłumaczy Andrzej Reclik, prezes Górażdże Cement.

Branża cementowa jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego, poseł Andrzej Szejna zwrócił uwagę, że przemysł cementowy, od którego zależy rozwój budownictwa, to jedna z najważniejszych branż przemysłu w naszym kraju. A ceny energii oraz uprawnień do emisji CO2 to kluczowe wyzwania dla cementowni, których przyszłość zależy od kształtu regulacji unijnych - szczególnie pakietu „Fit for 55”.

Poseł Lewicy Przemysław Koperski zwrócił uwagę, że dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych udaje się zredukować jednostkowe zużycie energii oraz ograniczyć emisję CO2 z paliw, a przy tym zwiększyć możliwości wykorzystania paliw alternatywnych w procesie produkcji cementu.

Ważny jest wybór technologii, jakiej używamy

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś podkreślił, że beton zapewnia podstawowy walor trwałości w całym cyklu życia budynku. Podobnie jest z nawierzchniami betonowymi, których wytrzymałość bez remontów jest liczona w dekadach.

- Dlatego apeluję do GDDKiA oraz do samorządowców, aby remonty dróg oraz budowę nowych odcinków realizować w technologii betonowej. Szczególnie na Opolszczyźnie, która słynie w najlepszej jakości betonu – dodał poseł Kostuś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska