Przez granicę i góry poszli z Głuchołaz do Maryi. Pielgrzymka do Zlatych Hor odbywa się od 28 lat

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Za nami 28. pielgrzymka z Głuchołaz do Zlatych Hor.
Za nami 28. pielgrzymka z Głuchołaz do Zlatych Hor. Marcin Żukowski
W sobotę (2 września) po raz 28. pątnicy z Głuchołaz i goście z innych parafii pielgrzymowali do sanktuarium Maryi Panny Wspomożycielki w Zlatych Horach

Sanktuarium maryjne w Zlatych Horach to stałe miejsce pielgrzymowania wiernych z Głuchołaz i okolicy. W tym roku pielgrzymi szlak pokonało piechotą 120 osób. Większa część pątników dojechała samochodami lub autokarem do położonego w malowniczym miejscu, na zboczach Góry Poprzecznej (cz. Pricny Vrch) kościoła. W sumie w Mszy świętej uczestniczyło 340 osób.

Mszy świętej przewodniczył ks. Tomasz Struzik, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głuchołazach. W czasie homilii odniósł się do treści Ewangelii z dnia, którą była przypowieść o talentach. Wskazał na Maryję, której otrzymanym i pomnożonym talentem była wiara.

- Dlaczego sobota jest dniem poświęconym Matce Bożej? - pytał kapłan. - Bo w wielką sobotę Maryja jako jedyna zachowała wiarę. To był bardzo trudny moment. W wielki piątek, kiedy Jezus umiera, a jego uczniowie wątpią, inni uciekają, są nieobecni, to Maryja wierzy jako jedyna w tym trudnym doświadczeniu. Wierzy, że to nie jest koniec i coś wielkiego się jeszcze wydarzy.

Tegoroczne motto wydarzenia brzmiało "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła", co łączy się z tematami rozważań podczas sierpniowej pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę.

Przez granicę i góry

Uczestnicy pieszej pielgrzymki mieli do pokonania trasę liczącą około 11 km. Początkowy etap prowadził z centrum Głuchołaz, drogą wojewódzką w stronę granicy państwa do Zlatych Hor. Za czeskim miasteczkiem pątnicy zeszli z drogi asfaltowej na żółty szlak turystyczny. To trasa na wschodnim zboczu Poprzecznej Góry przy której ustawione jest 14 stacji drogi krzyżowej.

W każdy pierwszy piątek miesiąca od Wielkiego Piątku do listopada odprawiana jest tam nocna droga krzyżowa. Początek o godz. 21.00 przy wejściu na szlak.

Co ciekawe, szczyt Góry Poprzecznej jest najwyższy w Górach Opawskich znajduje się na wysokości 975 m n.p.m. i jest wyższy od Kopy Biskupiej o 85 metrów. Sanktuarium jest położone na wysokości 725 m n.p.m.

Warto odwiedzić to miejsce

Już za niespełna dwa tygodnie w sobotę 16 września w sanktuarium odbędzie się pielgrzymka narodów, w której uczestniczą Polacy, Czesi i Niemcy. Początek o godz. 11.00.

Sanktuarium maryjne powstało w 1718 roku. Do II wojny światowej rocznie przybywało tam około 100 tys. wiernych. W latach 70. minionego wieku z polecenia władz komunistycznych kościół i okoliczne kapliczki zrównano z ziemią. W 2025 roku sanktuarium będzie obchodziło 30-lecie odbudowy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska