Bieżnia lekkoatletyczna powstała przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Jest zakończona skocznią w dal. Natomiast środek bieżni zagospodarowano na boisko trawiaste.
- Dzisiaj kończymy etap rewitalizacji sportowych obiektów przyszkolnych powiatu kluczborskiego ze środków Unii Europejskiej. W ciągu trzech lat zrobiliśmy trzy obiekty sportowe – przy Zespole Szkół nr 2, Zespole Szkół Licealno-Technicznych i teraz tu – informuje starosta Mirosław Birecki. - Całość kosztowała około dwa miliony złotych.
1,3 mln pochodziło z budżetu powiatu. Reszta to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
- Zdarza mi się w życiu wiele rzeczy budować czy remontować. W Kluczborku praktycznie przy każdej inwestycji sportowej byłe ten mój palec, moja decyzja – mówi marszałek Andrzej Buła, który niegdyś w ZSO uczył wychowania fizycznego. - Pani dyrektor powiedziała, że ta bieżnia była długo wyczekiwana. Wymiar tej inwestycji jest dla mnie wyjątkowo osobisty i emocjonalny, bo chyba ja najdłużej czekałem na tę bieżnię. 1 września 1988 roku zacząłem tu pracować, więc 35 lat musiałem czekać, żeby się pojawiła bieżnia. Chyba wspólnie z panem burmistrzem, który rok wcześniej rozpoczął pracę w liceum, mamy największą satysfakcję, że ta bieżnia powstała. Bieżnia jest tartanowa, więc na pewno nie trzeba będzie jej plewić, ale trzeba będzie biegać.
Środek bieżni pracownicy szkoły z pomocą Miejskiego Zarządu Obiektów Komunalnych zagospodarowali na boisko piłkarskie. Gmina Kluczbork ufundowała bramki.
- Trzeba było nawieźć wiele ton ziemi, aby wyrównać teren, wyzbierać kamienie, a także wysiać trawę i o nią zadbać – relacjonuje Krystyna Błażewska, dyrektorka ZSO. – Ale mamy wielką satysfakcję, bo wreszcie nasza szkoła doczekała się bazy sportowej z prawdziwego zdarzenia.
- Mam nadzieję, że dzięki temu obiektowo Kluczbork ponownie stanie się lekkoatletyczną potęgą – mówi prof. Andrzej Suchanowski, były prorektor ds. kształcenia i rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. - Kończyłem tu szkołę w 1965 roku i nie było tu nic. Była tylko trawa, choć próbowano tu jakąś bieżnię zrobić. Podwaliny tego, co widzimy tutaj w tej chwili, położył profesor Wacław Wichrowski. Sięgnijcie do tej tradycji.
Głównym punktem wydarzenia był miting lekkoatletyczny dla uczniów szkół podstawowych i średnich gminy Kluczbork. Ale jako pierwsi bieżnię wypróbowali: Krystyna Błażewska, Renata Ząbczyk Łysiak, Andrzej Konwiński (nauczyciele wychowania fizycznego), Joanna Neugebauer (naczelniczka Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego), Maja Ziółkowska, Artur Nowak (członek zarządu powiatu), Piotr Sitnik (dyrektor ZSLT i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kluczborku) oraz Krzysztof Syposz (dyrektor PSP nr 1 w Kluczborku).
Nim młodzież przystąpiła do rywalizacji, rozgrzewkę dla niej poprowadzili młodzi, ale już utytułowani i bardzo obiecujący lekkoatleci Maja Ziółkowska oraz Jakub Buchwald pod kierunkiem Janusza Trzepizura.
Biegaczka Maja Ziółkowska jest uczennicą ZSO w Kluczborku. W maju wraz z drużyną AZS Politechniki Opolskiej zdobyła mistrzostwo Polski w biegu sztafetowym 4x800 m mix, a w lipcu indywidualnie była piąta na mistrzostwach kraju w biegu na 400 metrów.
- Z bieżni na pewno będę korzystać. Już zresztą ją wypróbowałam. Jest bardzo miękka, bardzo dobrze się biega – mówi Maja Ziółkowska. - Mam nadzieję, że dzięki tej bieżni więcej osób zacznie trenować lekką atletykę. Wcześniej nie było. Najbliższy stadion był w Opolu lub w Oleśnie. Może nawet jakiś klub nawet powstanie.
Jakub Buchwald specjalizuje się w rzutach kulą (w tym roku zdobył 1. miejsce na MP w kategorii U-20) i rzutach dyskiem (2. miejsce na MP w U-20).
- Takie obiekty dla młodych ludzi są bardzo potrzebne, żeby się ruszali. Nie tylko grali na komputerach, ale uprawiali sport, choćby rekreacyjnie. A na tym obiekcie jest wszystko, co potrzeba – dodaje Jakub Buchwald.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?