Przybywa otwartych gabinetów stomatologicznych, ale wizyta czasem wymaga podróży

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Nie da się wyleczyć bolącego zęba za pomocą teleporady czy kontaktu internetowego. W potrzebie można się dostać do stomatologa, ale czasem wymaga to podróży. Gdzie szukać pomocy na Opolszczyźnie?

Według informacji na stronie internetowej NFZ w ramach ubezpieczenia na Opolszczyźnie powinno działać ponad 90 gabinetów stomatologicznych i protetycznych, bo tyle nie zgłosiło zawieszenia działalności.

W praktyce do większości nie sposób się dodzwonić. Prawdopodobnie zawiesiły albo ograniczyły działalność, bo zgodnie z umową z NFZ stomatolodzy nie muszą w takiej sytuacji wskazywać zastępstwa.

W każdym powiecie pracuje przynajmniej jeden gabinet stomatologiczny – mówi Barbara Pawlos, rzecznik OO NFZ. – Nie docierają do nas skargi od pacjentów, że coś nie działa.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne na swojej stronie internetowej zamieściło mapę pracujących gabinetów, opracowaną na podstawie zgłoszeń od samych stomatologów.

Na Opolszczyźnie mapa pokazuje 15 gabinetów, z czego 6 w Opolu.

W kilku powiatach (np. głubczyckim) nie ma na mapie ani jednej, także komercyjnej placówki. W nyskim czy prudnickim pracuje po jednym gabinecie.

Otwartych gabinetów zaczęło przybywać dopiero w kwietniu. Czas oczekiwania dla osób z bólem zęba to od jednego do kilku dni.

Przyjmujemy tylko pacjentów z bólem, zresztą pacjenci zapisani wcześniej na zabiegi planowe sami telefonicznie rezygnują albo odkładają wizyty - mówi Miletta Rypniewska, lekarz stomatolog z Głogówka. - Przyjeżdżają do nas pacjenci nawet z Nysy czy Głubczyc. Początkowo pacjenci bardziej się skarżyli, ale chyba już wiedzą, gdzie można się udać po pomoc.

- Cały czas monitorujemy ryzyko epidemiologiczne – mówi Łukasz Madej, menadżer Centrum Zdrowia Medistica w Łambinowicach. To chyba jedyny czynny gabinet w powiecie nyskim. – Sprawdzamy komunikaty wojewody, sanepidu, monitorujemy informacje prasowe. Ryzyko zakażenia korona wirusem w powiecie nyskim jest stosunkowo niskie. Jeśli sytuacja się pogorszy, nie wykluczam zawieszenia działalności.

Szczególne środki

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne opracowało szczegółowe rekomendacje, jak postępować z pacjentem w czasie koronawirusa.

Każdy pacjent musi podpisać oświadczenie:

  • czy ma objawy zachorowania,
  • czy był za granicą,
  • czy miał kontakt z chorymi,
  • czy był kierowany do kwarantanny.

Każdemu pacjentowi jest też mierzona temperatura.

Firma z Łambinowic poprosiła nawet władze powiatu o pomoc w uruchomieniu śluzy – namiotu, gdzie można by było wstępnie przyjmować pacjentów, przed wpuszczeniem do gabinetu. Na razie nie dostali odpowiedzi.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia wszystkie zabiegi planowe są odwoływane lub przekładane. Pacjenci są przyjmowani co godzinę, a po wizycie gabinet jest dezynfekowany. Każdy chory ma na wstępie mierzoną temperaturę.

Wszystkich obowiązuje jednorazowe ubranie (fartuchy), rękawiczki, maseczki, czepki, choć firmy zaopatrujące stomatologię zaczynają mieć z tym problem.

We wtorek rano, po publikacji tej informacji, pracownicy opolskiego oddziału NFZ zadzwonili do wszystkich gabinetów widniejących w spisie czynnych placówek stomatologicznych na stronie internetowej funduszu.

- Dane dotyczące świadczeniodawców udzielających świadczeń stomatologicznych w czasie COVID – 19 udostępnione na stronie internetowej Opolskiego Oddziału NFZ są aktualne - informuje Barbara Pawlos, rzecznik NFZ w Opolu. - Wszyscy wymienieni w wykazie świadczeniodawcy udzielają świadczeń stomatologicznych. Część lekarzy stomatologów, aby zapewnić maksymalną ochronę swoich pracowników, zrezygnowała z pomocy pracowników rejestracji i samodzielnie rejestruje pacjentów. W związku z tym, podczas udzielania świadczeń stomatologicznych, lekarz zabezpieczony w środki ochrony osobistej nie zawsze może odebrać połączenie. Przypominam również, że to nie jest czas na planowe leczenie zębów. Z lekarzem stomatologiem powinni kontaktować się pacjenci potrzebujący pilnego udzielenia świadczenia, z bólem.

Flesz: jak będziemy wracać do normalności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska