Przygotujcie się na burze i grad! Wydano komunikat dotyczący Opolszczyzny

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Synoptycy poinformowali również, że lokalnie możliwe jest wystąpienie również gradu![
Synoptycy poinformowali również, że lokalnie możliwe jest wystąpienie również gradu![ Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące występowania silnego wiatru i burz na obszarze województwa opolskiego. W porywach może wiać nawet do 80 km/h!

Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj (poniedziałek 1 kwietnia) od godziny 15:00 do 19:00 i dotyczy powiatów brzeskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, kluczborskiego, krapkowickiego, namysłowskiego, nyskiego, miasta Opole, powiatu opolskiego, prudnickiego i strzeleckiego.

Zgodnie z prognozami, mieszkańcy Opolszczyzny mogą spodziewać się burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk meteorologicznych wynosi 70%.

Dla powiatu oleskiego wydano specjalny komunikat

Szczególnie groźnie może być w powiecie oleskim, gdzie według ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej burze zapowiadane na 1 kwietnia 2024 roku, od godziny 16:00 do 21:00, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia silnych opadów deszczu dochodzących do 20 mm i porywów wiatru do 85 km/h.

Co istotne, synoptycy poinformowali również, że lokalnie możliwe jest wystąpienie również gradu!

Trzeba zachować ostrożność

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i podjęcie niezbędnych środków ostrożności. Rekomenduje się unikanie otwartych przestrzeni, szukanie schronienia w trwałych budynkach oraz zabezpieczenie wszystkiego, co silny wiatr może łatwo uszkodzić lub porwać, w tym mebli ogrodowych i reklam zewnętrznych.

Dodatkowo, kierowcom radzi się zwiększoną uwagę na drodze, szczególnie na mostach i otwartych przestrzeniach, gdzie wiatr może być wyjątkowo silny; a rolnikom zabezpieczenie upraw i budynków gospodarczych, aby zminimalizować ryzyko szkód.

Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby znajdujące się w pobliżu drzew i słabiej umocowanych konstrukcji, które mogą stanowić zagrożenie podczas silnego wiatru lub burzy. Warto również śledzić bieżące komunikaty meteorologiczne i ostrzeżenia, aby być na bieżąco z rozwojem sytuacji pogodowej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska