PSL apeluje o zmiany w rolnictwie: 0 proc. VAT na zdrową żywność i pomoc dla poszkodowanych przez ASF

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Politycy PSL zaapelowali m.in. o wprowadzenie 0 proc. stawki VAT na zdrową żywność, która dziś niejednokrotnie jest znacznie droższa niż ta nieekologiczna
Politycy PSL zaapelowali m.in. o wprowadzenie 0 proc. stawki VAT na zdrową żywność, która dziś niejednokrotnie jest znacznie droższa niż ta nieekologiczna Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
Opolscy politycy PSL zwrócili się do premiera z apelem, aby rząd przeznaczył z nadwyżki budżetowej 1 mld zł na wsparcie polskich rolników. – W przeciwnym razie ceny żywności będą rosły, a sytuacja rolników będzie dramatyczna – tłumaczyli.

Od początku roku z powodu afrykańskiego pomoru świń zlikwidowano kilkanaście tysięcy gospodarstw rolnych. A od 2015 r. liczba gospodarstw trzody chlewnej spadła trzykrotnie.

Zdaniem Antoniego Konopki, członka zarządu województwa oraz rolnika, zagwarantowana przez rząd kwota 200 mln zł dla poszkodowanych przez ASF jest zdecydowanie za mała.

- Skoro jest tak dobrze z naszym budżetem to na rekompensaty dla rolników powinno być zagwarantowane co najmniej 5 razy więcej środków – tłumaczył Konopka.

Z kolei Stanisław Rakoczy, szef opolskich ludowców zwrócił uwagę, że Sejm musi też przyjąć ustawę o stabilizacji dochodów rolniczych.

- Chodzi o stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym stabilizację dochodów w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne od podmiotu, który stał się niewypłacalny – wyjaśnia.

Politycy PSL zaapelowali również o wprowadzenie 0 proc. stawki VAT na zdrową żywność, która dziś niejednokrotnie jest znacznie droższa niż ta nieekologiczna.

- Domagamy się także wprowadzenia zmian w emeryturze rolniczej, aby nie trzeba było spełnić obowiązku pozbycia się gospodarstwa w celu przejścia na emeryturę - dodaje Marcin Oszańca, rzecznik PSL w województwie opolskim.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska